Probudite uspavanu energiju hranom
Namirnice korisne protiv umora moraju biti bogate vitaminima, mineralima i masnim kiselinama
Jedan od najčešćih simptoma koje osjećaju ne samo odrasli već i djeca, a javljaju se u proljeće, su kroničan umor, pospanost i nedostatak koncentracije. Organizam usporeno radi te se mora priviknuti na promjenu klime. Osim prilagodbe, dječje tijelo mora zadovoljiti i potrebe rasta.
Pomoć u oživljavanju ‘uspavane’ energije svakako je pravilna prehrana. Tijelu trebaju namirnice koje će mu dati energiju za obnovu. Namirnice korisne protiv umora moraju biti bogate vitaminima, mineralima i masnim kiselinama.
Prvo pravilo je izbjegavati kaloričnu hranu i smanjiti unos masnoće, salama, sireva i slatkiša, jer oni otežavaju i usporavaju probavni sustav, povećavajući tako osjećaj umora.
Ono što nam sada treba su namirnice korisne za aktiviranje svih tjelesnih funkcija, a to su vitamini i minerali. Veliku ulogu protiv umora ima vitamin B1 koji je zadužen za proizvodnju energije. Njegov nedostatak uzrokuje umor i depresiju.
SavjetJedite što prirodniju hranu, posebno svježe voće, povrće i salatu. Pijete li sokove od svježeg voća ili povrća, osjećat ćete se neusporedivo bolje. Oni će ubrzati buđenje uspavane energije. Izbjegavajte kaloričnu hranu i smanjite unos masnoća i pretjerane količine slatkiša, jer izazivaju osjećaj umora.
B1 - možemo naći u integralnim žitaricama, mahunarkama i sjemenkama (suncokretove sjemenke, kikiriki).
Vitamin C - ima ga u agrumima (naranče, limuni), brokuli, kupusu, jagodama, ananasu, kiviju, mangu, papaji, paprici, rajčicama, crnom ribizu i špinatu. Važan je zbog svog antioksidantskog djelovanja i zbog pozitivnog utjecaja na imunosni sustav. Za borbu protiv zimskog umora dobro je konzumirati biljne čajeve, i to čaj od maslačka koji daje energiju. Danas je u biljnim apotekama ponuda prirodnih preparata velika.
Kako osmisliti lagani jelovnik, a da ujedno bude energetski bogat?
Za početak dana bitan je odgovarajući unos vitamina i minerala (mikronutrijenata). Zaboravite na kroasan i kavu s mlijekom. Zamijenite ih obrokom od svježeg voća, integralnih žitarica, ili komadića sušenog voća, badema i lješnjaka. Umjesto mlijeka pijte jogurt, a šećer zamijenite medom. Birajte zob u pahuljicama, a ne kuhanu ili preprženu, te joj dodajte mlijeko ili jogurt. Zob je bogata vlaknima i veoma hranjiva. Tijekom dana treba pripremati lagane obroke u kojima će uvijek biti svježeg ili kuhanog povrća.
Novi komentar