Znate li razliku između napada panike i anksioznosti?
Iako postoji nekoliko sličnosti, napad panike i napad anksioznosti su različita zdravstvena stanja. Evo što je važno znati.
Anksioznost je uglavnom povezana s iščekivanjem neke stresne situacije, iskustva ili događaja te se razvija postupno.
Napad panike javlja se iznenada i uključuje intenzivan strah uz pojavu fizičkih simptoma kao što je ubrzani rad srca, nedostatak zraka ili mučnine. Može biti očekivani i neočakivani.
Neočekivani napad panike javlja se bez očitog uzroka, a očekivani je potaknut vanjskim stresorima poput fobija.
Slični simptomi
Napadi panike i anskioznosti su vrlo slični jer imaju iste emocionalne i fizičke simptome. Također, osoba može doživjeti i anksioznost i napadaj panike u isto vrijeme.
Kako prepoznati imate li napad panike ili anksioznosti?
Uzrok - anksioznost je uglavnom povezana s nečim što se doživljava kao stresno ili prijeteće, a napadi panike nisu uvijek izazvani stresorima te se najčešće javljaju neočekivano.
Razina pojave - anksioznost može biti blaga, umjerena ili teška. Primjerice, anksioznost može biti prisutna u podsvjesti dok obavljate svoje svakodnevne aktivnosti. Napadi panike uglavnom uključuju ozbiljne simptome koje utječu na funkcioniranje tijela.
Brzina početka - anksioznost se može razvijati postupno, a napadi panike obično se pojavljuju iznenada.
Učinak - napadi panike uglavnom izazivaju brige ili strahove od ponovnog napada. To može utjecati na ponašanje tako da osoba izbjegava mjesta ili situacije za koje misli da bi mogli potaknuti napad.
Slični uzroci
Neočekivani napadi panike nemaju jasne uzroke. Očekivani napadi panike i anksioznosti mogu biti potaknuti sličnim uzrocima.
Liječenje
Liječenje uključuje različite terapije kao što je kognitivna terapija, kognitivno-bihevioralna terapija, terapija izlaganja i tehnike opuštanja te lijekove poput antidepresiva i lijekova protiv anksioznosti.
No, lijekovi mogu imati nuspojave pa liječnici preporučuju kombinaciju tretmana. Također, postoje i načini liječenja koje možete provoditi kod kuće.
Disanje - kad osjetite da vam se dah ubrzava, usredotočite pažnju na svaki udah i izdah. Odbrojite četiri dok izdišete. Ponavljajte dok vam se disanje ne uspori.
Meditacija svjesnosti - ova tehnika vam može pomoći da kontrolirate svoje misli i osjećaje tako da ih aktivno promatrate bez reagiranja na njih.
Prepoznajte i prihvatite ono što doživljavate - ako ste već doživjeli anksioznost ili napad panike, podsjetite se da će simptomi proći i da ćete biti dobro.
Tehnike opuštanja - tehnike opuštanja uključuju aromaterapiju i opuštanje mišića. Ako osjećate simptome anksioznosti ili napada panike, pokušajte raditi stvari koje vas opuštaju uz miris primjerice lavande koja ima opuštajuće djelovanje.
Novi komentar