Zdrava pizza ipak postoji!
Zdrava prehrana i pizza? Obično ne razmišljamo tako, no sasvim je moguće napraviti zdraviju verziju te nepodobne poslastice.
Kada se odlučimo poći na dijetu, prvo što nam padne na pamet jest da na našem jelovniku više nema kole, ćevapa i pizze. Većini nas to je omiljena, ali i, iako to nevoljko priznajemo, najčešća hrana. No, rješenje postoji. Vjerovali ili ne, moguće je uživati u zdravoj pizzi, ali vjerojatno ne u restoranu, već u vlastitu domu. Naime, takvu zdravu pizzu rijetko ćete naći na menijima pizzerija, a kamoli nekog fast food restorana. Barem u Hrvatskoj.
Jedan komad ‘klasične’ pizze (tijesto od bijelog brašna, sir, šunka, rajčice, kobasica), sadrži najmanje 300 kalorija, a pojedete li cijelu pizzu, sigurno ste unijeli maksimalan broj kalorija za taj dan.
SavjetAko katkad i naručite pizzu u restoranu, potrudite najprije pojesti zdravu zelenu salatu kako bi vas malo zasitila prije nego što se predate potpunom uživanju u slasnim zalogajima pizze. Na kraju možda ne osjetite potrebu da pojedete baš cijelu pizzu.
Ali, ako se malo potrudite i kod kuće sami napravite manje kaloričnu, zdravu verziju pizze, nemate razloga za brigu o višku kilograma. Obično ne razmišljamo o pizzi kao mogućem sastavnom dijelu zdrave prehrane, jer obiluje nezdravim masnoćama, solju i kalorijama, ali u cilju održavanja idealne tjelesne težine i izbjegavanja prejedanja, moguće je vaše omiljeno jelo učiniti zdravijim i lako probavljivim. Vrlo lako i jednostavno možete i sami napraviti zdraviju i hranjiviju verziju pizze.
Koristite integralno tijesto za pizzu
Možete kupiti već gotovo integralno tijesto ili ga sami zamijesiti, tako što ćete kombinirati integralno i obično brašno. Integralno brašno je bogato vlaknima zbog kojih ćete se duže osjećati sito. Vlakna su inače ključna za zdravlje probavnog sustava.
Koristite mnogo umaka
Umak od rajčice odličan je izvor likopena, moćnog antioksidansa koji može djelovati preventivno na nastanak raznih kroničnih bolesti.
Smanjite količinu sira
Iako je izvrstan izvor kalcija, mnoštvo kalorija koje sadrži pizza dolazi upravo od sira. Stoga se suzdržite od pretjerano velikih količina sira te uvijek birajte sir s niskim udjelom masti ili, pak, pokušajte s mozzarellom. No, nemojte ni s njom pretjerivati, jer nije odveć posna.
Izbjegavajte masne mesne prerađevine
Kobasice i salame imaju visok udio masnoća, a mesne su prerađevine povezane i s pojavom raka želuca. Izaberite laganije i zdravije namirnice poput piletine ili škampa, ili preskočite meso i napravite ukusnu vegetarijansku pizzu.
Recept za integralnu pizzu500 g integralnog brašna
1 vrećica kvasca
6 žlica ulja (može i maslinovo)
prstohvat soli
300 ml mlake vode
Za nadjev:
250 g patlidžana
150 g tikvica
100 g paprike
50 ml maslinova ulja
80 g naribanog parmezana
150 g mozzarelle
umak od rajčice
Koristite dosta povrća
Budući da je vrlo hranjivo i niskokalorično, slobodno na pizzu stavite ogromne količine povrća. Neke od veoma ukusnih opcija svakako su sušena rajčica, luk, brokula, špinat, masline, paprika i gljive. Vegeterijanska pizza ukusnija je ako povrće, prije nego što ga stavite na tijesto, lagano zapečete na tavi. I ne zaboravite začine - osim origana, idealni su bosiljak i kopar.
DOBROBITI INTEGRALNE PIZZE
Pizza od integralnog tijesta može biti idealan obrok za sve koji su na dijeti, imaju visok kolesterol, povišeni krvni tlak ili se, pak, žele zdravo hraniti. Naravno, nemojte pretjerivati u količini tijesta i mozzarelli, a preporučuje se da glavni materijal’ bude povrće. Tijesto od integralnog brašna bogato je antioksidansima koji štite krvotok.
Umak od rajčice obiluje betakarotenom, likopenom i vitaminom C. Stavite li na njega mozzarellu, pizza će sadržavati i kalcij. Znanstvenici Centra za farmakologiju u Milanu, proučavajući 8 tisuća redovitih konzumenata pizze, zaključili da jedenje jedne ili dvije pizze tjedno drastično smanjuje pojavljivanje nekih vrsta raka.
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
Novi komentar