Samoća može biti smrtonosna
Samoća vodi do još intenzivnijeg osjećaja društvene izoliranosti, a taj začarani krug škodi zdravlju i može biti poguban
Brojna istraživanja pokazala su da samoća može narušiti ljudsko zdravlje, a pritom stvara još dublji osjećaj društvene izoliranosti. Iako samoća može izazvati pravu baražu negativnih posljedica po zdravlje, bogati socijalni život ima potencijala da spriječi neke od tih tegoba.
Dok neki znanstvenici smatraju da osobe koje nemaju bliskih prijatelja ili rodbine zaboravljaju voditi brigu o svojem zdravlju, novo istraživanje pokazuje direktnu vezu između samoće i zdravstvenog stanja.
Istraživanje dr. John Cacioppo, socijalnog psihologa sa Sveučilišta Chicago, pokazalo je da samoća može dovesti do stvrdnjavanja krvnih žila - što pak uzrokuje visoki krvni tlak, raznih upala u tijelu, a čak utječe na sposobnost pamćenja i učenja.
"Samoća je zaštitni mehanizam, kako od fizičke boli tako i od društvenih neugoda. Ona nam omogućava da budemo spremni na sve izvanjske prijetnje, no može izazvati hiper-osjetljivost na nečije negativno ponašanje, a to dovodi do još dublje samoće", rekao je dr. John Cacioppo.
Dr. Cacioppo je promatrao imunitet kod usamljenih osoba te je uočio da njihov tmurni pogled na svijet utječe na ponašanje antitijela. Naime, njihov imunološki sustav se koncentrira na bakterijske infekcije, totalno zanemarujući viruse što ih pak čini apsolutno nezaštićenima od karcinoma i ostalih opakih bolesti.
Nadalje, samoća izaziva pojačano lučenje "stresnog" hormona kortizola, te opasno povisuje krvni tlak i tako povećava šansu od srčanog i moždanog udara. Socijalna izoliranost remeti cirkulaciju i opterećuje srce, a i srozava se kvaliteta sna.
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
Novi komentar