Kako povećati razinu "dobrog" HDL kolesterola u našem tijelu?
Jedna od najvažnijih funkcija ovog „dobrog" kolesterola da čisti našu krv i arterije od opasnih naslaga „lošeg" kolesterola, koje mogu biti opasne po život
Sigurni smo da ste do sada već u nekoliko navrata čuli ili pročitali kako je iznimno važno održavati razinu kolesterola u krvi niskom. Nažalost, mnogi nestručnjaci, ali i poneki liječnici, često rade grešku i govore o ukupnoj razini kolesterola u krvi, koji je loš i pogrešan način da se utvrdi koliko je ugroženo vaše zdravlje.
Kolesterol u krvi pojavljuje se u dva osnovna oblika, kao „loš" LDL kolesterol i onaj „dobar", odnosno HDL kolesterol.
Ukupna razina kolesterola u krvi, kao zbroj jednog i drugog oblika, ne govori apsolutno ništa o našem zdravlju. S druge strane, razina je LDL kolesterola svakako poželjna, ali sama po sebi nije dovoljno precizan indikator u kakvom su stanju naše srce i krvne žile.
Tek kada u cijelu „jednadžbu" uključimo i HDL kolesterol, možemo početi govoriti o potpunoj zaštiti srca i krvnih žila, budući da je jedna od najvažnijih funkcija ovog „dobrog" kolesterola da čisti našu krv i arterije od opasnih naslaga „lošeg" kolesterola, koje mogu biti opasne po život.
Ukoliko je razina HDL kolesterola u vašoj krvi veća od 60 mg/dcl, možete biti sigurni da ste zaštićeni od ateroskleroze i srčanih oboljenja.
Kako podići razinu HDL kolesterola u krvi? Postoje dva osnovna načina. Prvi su lijekovi poput statina, koji nisu dovoljno efikasni u ovome. Drugi je način promjena životnog stila. Donosimo vam 10 jednostavnih promjena u vašem životu pomoću kojih ćete si osigurati dobro zdravlje i dugovječnost.
10 načina da povećate razinu HDL kolesterola u krvi
1. Tjelovježba. Redovitim vježbanjem istovremeno ćete efikasno smanjivati razinu LDL kolesterola i povećavati razinu HDL kolesterola. Vježbanje u zdravom životnom stilu jednostavno nema alternativu.
2. Gubitak kilograma. Nimalo začuđujuće, mršavljenjem i zdravom tjelesnom težinom (19-25 BMI) automatski ćete uravnotežiti razinu kolesterola u krvi.
3. Prestanite pušiti. Znanstvenici već godinama znaju da pušenje podiže razinu LDL kolesterola, a smanjuje razinu dobrog HDL-a.
4. Izbjegavajte transmasne kiseline. Procesuirana hrana prepuna je transmasnih kiselina koje podižu LDL kolestorol a smanjuju HDL, čime povećavaju razinu srčanih oboljenja. Izbjegavajte margarin i druge „lažne" masnoće.
5. Klonite se dijeta koje izbjegavaju masti. Dijete koje se temelje na izbjegavanju masti utemeljene su na pomodnim i pogrešnim pretpostavkama koje nemaju nikakvu nutricionističku vrijednost. Zdrava i uravnotežena prehrana u sebi sadrži i obaveznih 30% kalorija koje dolaze iz masti.
6. Maslinovo ulje i avokado su zakon. Mono nezasićene kiseline poput onih koje nalazimo u maslinovom ulju i avokadu ukusan su i efikasan način da osigurate visoku razinu HDL kolesterola.
7. Jedite ribu. Riba, posebice ona plava (poput srdela i lososa) sadrže omega-3 masne kiseline koje su izvrsne za povećanje HDL-a i smanjenje LDL-a.
8. Izbjegavajte rafinirane ugljikohidrate. Rafinirani ugljikohidrati poput bijelog šećera ili kukuruznog sirupa (slađa i jeftinija zamjena za šećer koja se stavlja u čitav niz proizvoda za koje to nikada ne biste pomislili) djeluju negativno na čitav niz procesa u vašem tijelu, među ostalim i na razinu HDL-a.
9. Jedine žitarice iz punog zrna. Osim što su iznimno ukusne, žitarice koje nisu prerađene sadrže vlakna i vitamin B3 - i jedno i drugo snižavaju LDL i povećavaju HDL.
10. Pijte alkohol (ali umjereno). Jedna do dvije čaše crnog vina dnevno imaju iznimno blagotvoran učinak na vaše zdravlje, među ostalim i zbog toga što povećavaju razinu HDL kolesterola.
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
Novi komentar