Dijeta - kako izdržati do kraja?
Želite na dijetu, ali vam je već nakon par dana svega dosta? Evo nekoliko savjeta kako lakše izdržati
Dani i tjedni tijekom držanja dijete nekako prolaze sporije nego inače i samo najuporniji uspijevaju izdržati do zadanog kraja. Kako prebroditi krizne trenutke i ne odustati od konačnog cilja?
1. Realan cilj - dijetu započnite samo ako pred očima imate jasan cilj. Pritom se ne radi nužno o broju kilograma koje želite izgubiti. Izvucite omiljene traperice ili haljinu iz ormara i obećajte si da ćete se zdravo hraniti sve dok ponovno ne stanete u odabrani komad odjeće. Cilj jasno formulirajte i zapišite, a papirić zalijepite na vidljivom mjestu kako cilj ne biste izgubili iz vida.
2. Zabranite si zabrane - zabrane nas same pozivaju na to da ih prekršimo. Unaprijed izbacite rigorozne dijete koje propisuju jednoličnu prehranu jer ćete se nakon njih odmah nastaviti debljati (jo-jo efekt). Odaberite dijetu koja dozvoljava sitne grijehe (na primjer, Dijeta 5 faktora), osjećat ćete se bolje.
3. Uzmite si vremena za sebe - ako se paralelno koncentrirate na više stvari, manja je vjerojatnost da će dijeta biti uspješna. Promjena prehrane zahtjeva puno energije i važno je da imate dovoljno vremena za sebe kako ne biste zaboravili zašto ste se odlučili na dijetu.
4. Razgovarajte s obitelji i prijateljima - ukoliko živite s obitelji, njihova podrška je nužna za uspjeh. Ukućani ne moraju gladovati zajedno s vama, ali možete predložiti nekoliko novih recepata, obroke s više voća i povrća i zatražiti njihovi psihičku potporu.
5. Otkrijte uzroke - zašto ste uopće prikupili prekomjerne kilograme? Što i kako jedete? Kada jedete slatkiše i zašto? Odgovorima na navedena pitanja možete saznati stoje li iza vaših naslaga psihički uzroci ili jednostavno loše prehrambene odluke. Često jedemo jer smo nesretni, usamljeni ili pod stresom. Otkrivanje i priznavanje uzroka prvi je korak prema sprječavanju istih u budućnosti.
6. Alternativne grickalice - slatkiše uvijek treba jesti umjereno, ali unos kalorija možemo ograničiti i promjenom proizvoda koje konzumiramo. Umjesto mliječne čokolade s raznim punjenjima, priuštite si čokoladu s visokim udjelom kakaa ili niskokalorične kekse. Umjesto čipsa grickajte štapiće ili suho voće.
7. Nagradite se - cjelokupno vrijeme trajanja dijete podijelite na nekoliko kraćih etapa. Po uspješnom završetku svake etape, nagradite se odlaskom u kino ili kazalište ili si kupite sitnicu koju si već dugo želite.
8. Kupujte s popisom - u kupnju namirnica za vrijeme dijete nikad ne krećite bez popisa jer ćete sigurno završiti s nekoliko nezdravih proizvoda u košarici. Također, u kupnju ne krećite gladni.
9. Jedite polako i za stolom - brojna istraživanja pokazuju da nije zdravo jesti u žurbi i nesvjesno pred TV-om i kompjuterom. Pomirišite namirnice, uživajte u svakom zalogaju. Mozak nam tek nakon 20-tak minuta daje do znanja da smo siti.
10. Vodite dnevnik - kako biste si predočili što i kako jedite, na kraju dana zapišite sve što ste pojeli. Ne morate brojati kalorije.
Novi komentar