Vodič za savršeno rukovanje
Psiholog sa Sveučilišta u Manchesteru sastavio je prvi vodič za ostavljanje najboljeg dojma prilikom klasičnog ljudskog pozdrava - rukovanja
Nekima je to sasvim normalna ljudska društvena praksa, drugima (iz nekih razloga) nevjerojatan izvor straha i tjeskobe od kojih se znoje dlanovi - bilo kako bilo, rukovanje je prastari običaj koji u međuljudskim odnosima ima određenu važnost.
I gle čuda, britanski su znanstvenici upravo zbog te važnosti pomislili kako bi bilo dobro sastaviti vodič za savršeno rukovanje. A dobrih razloga za to ne manjka koliko god se činilo banalnim. Skupina stručnjaka sa Sveučilišta u Manchesteru zaključila je da su najveći problemi prilikom rukovanja znojni dlanovi, mlitavo postavljena zapešća, prečvrst stisak i nedostatak kontakta očima.
>> Nemojte se rukovati na sjeveru Velike Britanije
Geoffrey Beattie, pročelnik odsjeka psihologijskih znanosti spomenutog sveučilišta, izveo je matematičku formulu koja uključuje 12 ključnih mjera potrebnih za uspostavljanje povjerenja i poštovanja uz pomoć rukovanja. Među njima se nalaze već navedeni kontakt očima, temperatura ruku i energičnost.
„Ljudsko je rukovanje jedan od osnovnih elemenata u stvaranju dojmova i ono se koristi kao izvor informacija na temelju kojih se donose prosudbe o drugoj osobi", rekao je Beattie dodavši kako je iznenađen što se do danas baš nitko nije potrudio sastaviti vodič za pravilno rukovanje koje je tradicionalni način za pozdravljanje i ključni dio sklapanja svih poslovnih dogovora.
Ukratko, evo što Beattie savjetuje i muškarcima i ženama:
- Pozdravljajte se desnom rukom
- Uhvatite čitav dlan osobe s kojom se pozdravljate
- Neka stisak bude snažan, ali ne previše
- Dlan mora biti suh i hladan
- Najbolje je ruku protresti tri puta
- Razina energičnosti rukovanja treba biti srednjeg intenziteta
- Ruku pustiti nakon dvije do tri sekunde
- Održavajte izravan kontakt očima
- Imajte prirodan osmjeh (ovisno o onome što govorite)
Novi komentar