Umor se čuje u glasu
Osobama koje se dugo nisu dobro naspavale tijelo šalje upozorenje putem glasa
Ljudski glas se osjetno mijenja nakon što tijelo kroz duže razdoblje ne dobiva dovoljno sna, dokazali su australski znanstvenici. Nakon 24 neprospavana sata glas, naime, postaje sporiji, nekontroliraniji i gubi na dubini. Kako su navedeni faktori mjerljivi, očekuje se da bi se stupanj iscrpljenosti pojedinih osoba u bližoj budućnosti mogao određivati upravo putem glasa.
Mjerenje je jednostavno pa bi se moglo provoditi na radnom mjestu i tako zaštititi zaposlene od posljedica koje sa sobom donosi kroničan umor što je posebno važno za pojedina zanimanja poput liječnika, vojnika i profesionalnih vozača. Znanstvenici sa Sveučilišta Melbourne su istraživane objavili u stručnom časopisu "Journal of the Acoustical Society of America".
Istraživanjem je obuhvaćeno 18 odraslih u ranim tridesetim godinama koji su u razdoblju od 24 sata podvrgnuti glasovnim testiranjima. Znanstvenici su svaka dva sata bilježili kako ispitanici izgovaraju produžene tonove, čitaju i broje na glas. Kasnije su analizirali prikupljene podatke i ustanovili da postoje značajne razlike između razbuđenog i umornog stanja - brzina govora se postepeno usporava, javljaju se varijacije u tonalitetu, a duboki tonovi gotovo nestaju.
Mogući razlog povezanosti umora i glasa je gubitak snage u glasnicama. Što smo duže budni, to više gubimo kontrolu nad muskulaturom zbog čega se umor počinje osjetiti u glasu. "Bilježimo veliki interes za jednostavnim metodama za mjerenje umora", stoji u zaključku studije: "Liječnici, vojnici i profesionalni vozači, na primjer, putem glasovnih testova mogu otkriti jesu li doista spremni za napore koji su pred njima."
Novi komentar