Kako prepoznati sunčanicu?
Vrućine mogu potaknuti iscrpljenost i toplinski udar te mogu pogoršati postojeća stanja, poput kardiovaskularnih, respiratornih, bubrežnih ili mentalnih bolesti
Zbog visokih temperatura kod osobe se može javiti i sunčanica, a to stanje možete prepoznati prema sljedećim simptomima:
- suha koža uz osjetno povišenu temperaturu,
- glavobolja,
- vrtoglavica,
- nemir,
- smušenost,
- crvenilo lica.
Blagi ili umjereni simptomi sunčanice uključuju crvenilo, edeme, sinkopu i iscrpljenost.
Osobe koje zanemare ove simptome vrlo brzo mogu osjetiti zujanje u ušima, probleme s vidom i malaksalost, a u teškim slučajevima osoba je omamljena, raširenih zjenica, navodi se u Preporukama za zaštitu od vrućine koje je objavilo Ministarstvo zdravstva.
Kako se zaštititi?
Kako biste se zaštitili tijekom veliki vrućina potrebno je pridržavati se određenih mjera koje preporučuju zdravstveni stručnjaci.
>> Sunčanica - simptomi, prevencija, liječenje >>
Tijekom velikih vrućina treba izbjegavati boravak na direktnom suncu u razdoblju od 10-17 sati, poglavito djeca, trudnice, starije osobe, srčani bolesnici i bolesnici s kroničnim bolestima (mentalne bolesti, dijabetes i dr.).
Pijte redovito negaziranu vodu te niskokalorične napitke bez kofeina, alkohola i šećera da njima ne izazovete jaču dehidraciju. Možete se samo osvježiti tako da u ustima rastopite kockicu, dvije leda. Dehidraciju od vrućina izbjegnite uzimanjem razrijeđenog soka kao što je limunada i to odrasli svakih 1-2 sata, a djeca svakih 15-20 minuta po 1 do 2 žlice ili gutljaj vode. Nemojte čekati osjećaj žeđi da biste povećali unos tekućine, pogotovo kod starijih osoba koje imaju slabiji osjećaj žeđi.
Tuširajte se ili kupajte u mlakoj vodi te nosite laganu široku svijetlu odjeću od prirodnih materijala. Ako idete izvan doma stavite šešir širokog oboda ili kapu i sunčane naočale, a korisna su zaštita od direktnog sunca i kišobrani i lepeza za rashlađivanje zraka.
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
Novi komentar