« Zdravlje
objavljeno prije 13 godina i 1 mjesec
ZDRAV ŽIVOT

Fitness i za starije

Današnji umirovljenici ostaju aktivni i nakon završetka radnog vijeka, pojačano se uključuju u društvene rasprave a i tjelesno ostaju aktivniji

I starije osobe trebaju redovito vježbati
Više o

zdrav život

,

fitness

,

vježbe za starije osobe

S jedne strane zbog pada nataliteta, a s druge strane zbog sve više starijih osoba kao posljedica boljih životnih uvjeta i napretka medicine, zapadnjačka društva su sve starija. Samo u Njemačkoj 2050. broj građana starijih od 60 godina premašit će granicu od 30 milijuna. Dobar dio ovog dijela društva se više ne ponaša kao što je to bio slučaj prije koju godnu. Današnji umirovljenici ostaju aktivni i nakon završetka radnog vijeka, pojačano se uključuju u društvene rasprave a i tjelesno ostaju aktivniji nego generacije koje su im prethodile. Taj trend podržava i država.

Lakša svakodnevica

U preuređenoj dvorani jednog župnog doma na rubu Kölna, devet postarijih gospođa gimnasticira i vježba utezima. "To je dobro za mišiće i kosti. Poslije vježbe se osjećam izvrsno, svakom to mogu preporučiti", kometira jedna od sudionica treninga. I to je cilj programa "Fit i u stotoj" koji je razvijen pod nadzorom poznate Visoke škole za sport u Kölnu.

Cilj da se starije osoba pomoću dva sata treninga tjedno održe u formi. Svakodnevne aktivnosti poput penjanja stepenicama ili odlsaci u kupovinu bi trebale uz vježbe postati same po sebi razumljive. Na treningu u Kölnu sudjeluju seniorke i seniori u starosnoj dobi od 60 do 85. Vježbe za starije su ciljano koncipirane. "Jednom tjedno po dva sata nije isto što i dva puta tjedno po jedan sat", objašnjava Frank Nieder s Instituta za sportsku gerontologiju na Visokoj sportskoj školi u Kölnu. "Sve vježbe imaju za cilj jačanje mišića, posebice nožnih i leđnih", kaže Nieder. 

Jedna od najpozitivnijih iskustava praćenja sudionika treninga krojenih za starije je taj da se pokazlo da tjelesna aktivnost utječe pozitivno na sve, bez obzira na to radi li se o osobama koje su cijeli život bile fizički aktivne ili onima koji su tek nakon odlaska u mirovinu otkrile blagodati treniranja. Otkriveno je i da starost ne igra ulogu u poboljšanju tjelesnog stanja. "Sada možemo reći da je kod svih starosnih skupina, pa čak i kod 90-godišnjaka primjetno poboljšanje što se tiče snage u nogama ili rukama ali i pokretnost i osjećaj za ravnotežu", kaže Nieder.

Osim pozitivnog učinka na tjelesno stanje sudionika, trenig pozitivno utječe i na socijalni život seniora. Mnogi se već nakon nekoliko susreta vežu uz svoju grupu i sklapaju nova poznanstva i prijateljstva.

Piše: Andreas Stern - Ziemons / Nenad Kreizer / DW
08.12.2011. 17:40:00
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh