ChatGPT - što je to i kako radi
Tvrtka OpenAI krajem studenoga prošle godine izbacila je ChatGPT, novi chatbot koji je u nekoliko dana dobio više od milijun korisnika diljem svijeta
ChatGPT zabavlja milijune ljudi diljem svijeta pa su, tako, korisnici od njega tražili da piše pjesme u stilu Nicka Cavea, da im napiše domaću zadaću, recept za pizzu, rješenja matematičkih formula, biznis savjete...
Alat funkcionira tako da alatu postavite neko pitanje, a on vam odgovori u privatnom prozoru za razgovor. Za odgovore koristi pohranjene informacije iz knjiga, članaka i internetskih stranica kako bi oni bili u cijelim rečenicama i odlomcima.
Otkako se pojavio, brojni su ga učenici koristili da im piše eseje i zadaće, pa je grad New York zabranio tu aplikaciju na uređajima i mrežama u javnim školama.
I dok može napisati esej, alat ipak ima brojne manjkavosti i ne treba ga uzeti zdravo za gotovo i bez provjeravanja rezultata.
ChatGPT također može odbiti odgovoriti na upite. Pitate li ga, primjerice, kako ukrasti novac, odgovorit će vam da ne daje informacije o kriminalnim aktivnostima.
"Molim vas da se fokusirate na legalne i moralno prihvatljive aktivnosti. Ukoliko imate financijskih problema, postoje legalni i moralni načini da se suočite s njima, kao što je traženje pomoći od stručnjaka za financije ili organizacija za pomoć", odgovorit će vam.
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
Novi komentar