Ženske teme na 13. Festivalu tolerancije
Uz brojne filmove o ljudskim pravima, toleranciji, izbjeglicama i rasizmu 13. Festival tolerancije donosi i nekoliko filmova o snažnim ženama
U 13. izdanju Festivala tolerancije od 7. do 13. travnja očekuje vas više od 70 sjajnih igranih, dokumentarnih te filmova za djecu, tradicionalna Edukacijska jutra, dvije izložbe, diskusije, okrugli stolovi, promocije knjiga i dva koncerta. Ove je godine poseban naglasak na važnosti prihvaćanja i poštivanja različitosti te temeljnim načelima jednakosti i pravednosti, a sukladno tome većina filmova bavi se ljudskim pravima i ostalim aktualnim ključnim temama poput izbjeglica, rasizma i ženskih prava. Upravo ženske teme dominiraju ovogodišnjim filmskim programom.
Jedan od dragulja je Vječna zima, film o jednoj od brojnih mađarskih žena odvedenih nakon sovjetske okupacije 1944. i poslanih u pakao radnog logora. Film je istodobno istinita priča o neočekivanoj romansi u sovjetskom radnom logoru. Redatelj filma Attila Szász dobio je nagradu za režiju na festivalu u Montrealu.
Preodgoj Cameron Post, ovjenčan nagradom žrija na Sundance Festivalu, govori o borbi djevojke za vlastiti identitet. Tinejdžericu Cameron Post dečko ulovi u seksualnom odnosu s drugom djevojkom. Njezina teta Ruth, pobožna kršćanka, odluči poslati Cameron u Božje obećanje - terapijski centar za preobraćenje homoseksualaca namijenjen tinejdžerima.
Judita Franković Brdar u slovenskom filmu Izbrisana briljira u ulozi žene kojoj su oduzeta prava. Ana odjednom postaje strankinja, iako u Sloveniji živi cijeli svoj život te postoji mogućnost da joj oduzmu tek rođeno dijete. Film progovara o slučaju "izbrisanih", tj. o oduzimanju prava građanima neslovenskog porijekla 90-ih, a Judita Franković je za ovu ulogu dobila nagradu na Festivalu slovenskog filma.
Festival tolerancije donosi i dva dokumentarca o jakim ženama. U filmu #Ženski užitak hrabre žene prekidaju svoju šutnju o jednoj od najvećih tajni i tabua našeg doba: ženskoga užitka. Upoznajemo pet iznimnih žena koje otkrivaju svoju uspješnu borbu za opušten i uravnotežen odnos s muškarcima, kao i za slobodno izabranu i ispunjavajuću seksualnost.
Smješten u hasidsku enklavu u Brooklynu, film Kraljica hitne prati skupinu upornih žena koje razaraju patrijarhalni poredak u svojoj zajednici pokretanjem prve ženske volonterske ambulantne ekipe u New Yorku. Ovaj dokumentarac nudi jedinstven prikaz religioznih žena koje uzimaju stvari u svoje ruke i iznutra mijenjaju zajednicu u kojoj žive.
Poseban je i kratkometražni film Mjesečnica koji razotkriva krv zbog koje se žene osjećaju posramljeno. Bez menstruacije svijet ne bi postojao. Ona je dragocjen teret koji žene nose i trebamo je slaviti, poručuje film.
Novi komentar