Zašto nam treba emocionalna inteligencija?
Emocije su neraskidivi dio ljudskog ponašanja, i ma koliko se mi trudili isključiti ih u određenim situacijama, to nam obično ne polazi za rukom...
Emocije su uvijek tu, s nama, ne možemo ih se riješiti niti u jednom trenutku, ma koliko se trudili poslušati savjete da ih suspregnemo.
Zapravo, takve bi loše savjete trebali potpuno zanemariti i naučiti kako da ih shvatimo i prigrlimo, jer ćemo u tom slučaju donositi bolje i kvalitetnije životne odluke, pa evo nekoliko emocija s kojima ljudi obično imaju najviše problema:
Izolacija - društvena smo bića, čak i introverti među nama. Kada predugo budemo bez interakcije osjećamo to kao i bilo koju drugu bolest. Tehnologija je samo pogoršala situaciju. Smartphonei samo daju iluziju da se s nekime družimo. Problemi nastaju kada prođu tjedni ili mjeseci bez da se osjećamo povezano. Izolacija je prijetnja koju druge emocije mogu prikriti, a ima realne efekte na naše zdravlje. Kako bismo se borili sa usamljenosti, ne smijemo misliti samo na sebe. Pazite na druge, razgovarajte s nekime tko na zabavi sjedi sam, recite neku nježnu riječ. Par riječi nekada je dovoljno da nas podsjete da nismo sami.
Krivnja - krivnja i sram najbolji su prijatelji, ali postoji velika razlika. Kada sram kaže "Loš sam", krivnja kaže "Učinio sam nešto loše". Krivnja ne znači da ste grozna osoba, ona znači da ste učinili pogrešku. Isprika, druga šansa ili sitan poklon možda je sve što morate učiniti kako biste spasili sitauciju.
Sram - kada ne ostvarimo neki cilj ili ne dosegnemo određeni standard osjećamo sram. Možda je riječ o nečemu što je pred nas stavilo društvo, prijatelji, obitelj... Nebitno. U čemu je problem? Ne govorimo o sramu, a trebali bismo. Recito drugima kada se osjećate posramljeno, slušajte povratne informacije. Sram se dovodi u koleraciju s osjećajem samovrijednosti. Da biste se borili sa sramom, razdvojite vrijednost sebe kao osobe od onoga kako vas drugi percipiraju.
Strah - postoje dvije vrste straha. Onaj koji se pojavi kada vidite da prema vama juri medvjed, a tu je i onaj koji sami stvorimo, kao na primjer kada trebamo govoriti u javnosti. Prvi je važan - trebate se bojati gladnog medvjeda, na taj način možete izbjeći opasnost. No drugi strah je štetan. Izaziva anskioznost, povećava stres i smanjuje naše sposobnosti da donosimo trezvene odluke. Ako razmišljate i koncentrirate se na takav strah, možete izazvati posljedice koje baš želite izbjeći. Sljedeći put kada osjetite takav strah analizirajte što osjećate. Jeste li u stvarnoj opasnosti? Niste? Onda strah i nije najbolja emocija. Duboko udahnite i živite život korak po korak.
Primjenite ove savjete i ustanovit ćete da se kvaliteta vašeg života nemjerljivo povećala, garantiramo vam!
Novi komentar