Testovi inteligencije zapravo su beskorisni
Znanstvenici su utvrdili da previše pojednostavljujemo mozak testovima inteligencije koji su daleko od realnih
Testovi inteligencije uvukli su se u svakodnevicu na mala vrata, tako da su postali sastavni dio gotovo svakog intervjua za posao, procedure godišnjeg ocjenjivanja radnika i slično. No, najopširnije istraživanje ikad provedeno o inteligenciji pokazalo je da su zapravo potpuno beskorisni.
Istraživanje je obuhvatilo nekoliko tisuća ispitanika koji su morali riješiti 12 testova koji su zahtijevali pažnju, rasuđivanje, pamćenje i planiranje. Uz to, istraživači su analizirali podrijetlo ispitanika, a sve je to dovelo do rezultata da inteligencija zapravo ovisi o tri faktora, verbalnim vještinama, kratkoročnom pamćenju i rezoniranju.
Ipak, ta tri faktora nisu međusobno povezana, tako da dobar rezultat u jednom od njih ne garantira dobre rezultate u ostala dva.
Ispitujući kako dijelovi mozga ispitanika reagiraju u tijeku rješavanja testova, znanstvenici su zaključili da su uobičajeni testovi inteligencije prejednostavni, kao i da je inteligencija bitno složenija pojava koja se ne može objasniti samo jednim brojem.
Istraživanje je obuhvatilo nekoliko tisuća ljudi iz svih krajeva svijeta, različitih godina, vjeroispovjesti i kulture, kako bi rezultati bili što reprezentativniji. Zaključak je jednostavan - rezultati testova inteligencije ne govore zapravo ništa o vašoj općoj inteligenciji, pa se preporučuje da prestanemo pojednostavljivati jedan tako složen organ kao što je mozak.
Novi komentar