Svijet će za pet godina biti vrlo tužno mjesto
Poželjet ćete pojesti čokladu nakon ručka, ali znat ćete da je to samo fantazija. Ukoliko nestane kakaovac, a loše mu se piše, čokoladu će jesti samo bogataši
Jeste li se ikada zapitali kako će svijet izgledati za pet godina? Ne za 50 ili sto, nego za samo pet godina? Mislite da se neće puno toga promijeniti? Varate se...
Naime, kako stavri stoje, s lica Zemlje mogla bi nestati neka draga nam bića, a mogli bi ostati i bez osvjetski omiljene slastice. Možda ispijamo i zadnje kapi sjajnog škotskog whiskeja...
Donosimo listu "deset ugroženih":
Čokolada - s obzirom na klimatske promjene, starenje nasada kakaovca, parazite kojima se stabla kakaovca sve teže odupiru i nezasitni ljudski apetit, uskoro bi čokolada mogla postati izuzetno skupa delicija, većini ljudi nedostupna.
Helij - plinu veseljaka crno se piše. Idući put kad odlučite helijem punuti balone i dobro nasmijati sebe i društvo sjetite se da tom plemenitom plinu prijeti nestašica. Naime, helij se koristi za hlađenje magneta na MRI skenerima u bolnicama. Za hlađenje magneta treba 10.000 litara ovog neobnovljivog plina. Znanstvenici upozoravaju da su zalihe helija pri kraju te da se prestanu njime puniti baloni. Problem je u tome što se helij ne može sintetizrati, već se izvlači iz zemljine kore.
Whiskey - pred nama je velika nestašica whiskeya pa počnite sa prikupljanjem "premium aged" cuge. Neće biti niti jeftiniji niti dostupniji u sljedećih pet godina...
Afrički slonovi - U 2013. više od 35.000 slonova je ubijeno zbog svojih kljova. Ako se krivolov ne prekine, divne afričke divove u budućnosti ćemo gledati samo u dokumentarcima i na internetu.
Nosorozi - ista situacija kao i sa slonovima. Žrtve su lovokradica zbog svog roga za koji se vjeruje da je ljekovit. Rog se struže u prah i od njega se rade lijekovi.
CD-ovi - ova vrsta nosača zvuka već je jednom nogom u grobu te će, vjeruje se postati prošlost već do kraja ove godine i dijeliti sudbinu ploča i kaseta.
Hubbleov svemirski teleskop - Od 1990. vrijedno kruži Zemljinom orbitom i dosad je poslao više od 750.000 fotografija. Iako je predviđeno da u mirovinu ide 2020., NASA se nada da će i nakon te godine biti zaslužan za brojna vrijedna otkrića.
Shismaref - eskimsko selo na Aljasci nestaje zbog globalnog zagrijavanja. Vječni led više ne opravdava svoj naziv. Topi se i sa sobom odnosi cijele dijelove otoka na kojem je Shismaref.
PIN-ovi, kartice i rokovnici - uskoro će, zahvaljujući tehnološkom napretku, postati predmeti iz prošlosti.
Novi komentar