Retrospektiva Josepha L. Mankiewicza u kinu Tuškanac
Tijekom prve polovice svibnja zagrebačko kino Tuškanac priređuje retrospektivu filmova američkog redatelja, scenarista i producenta Josepha L. Mankiewicza
Retrospektiva pod nazivom Sve o Josephu L. Mankiewiczu započinje u ponedjeljak 3. svibnja u kinu Tuškanac autorovim najpoznatijim filmom, remek-djelom Sve o Evi (1950) kojim je potvrdio svoj status unutar prve lige hollywoodskih režisera. Glumačka ekipa jedna je od najboljih ikad okupljenih u nekoj hollywoodskoj produkciji, a film je nominiran za čak 14 Akademijinih nagrada, najviše u povijesti njezine dodjele, od koji je dobio šest.
U utorak slijedi Mankiewiczev redateljski debi Dragonwyck (1946), melodrama s Vincentom Priceom, Gene Tierney i Walterom Hustonom koja prati odnose unutar dvije bogate zemljoposjedničke obitelji sredinom 19. stoljeća, a istoga dana je i Negdje u noći (1946), Mankiewiczev drugi redateljski rad i zanimljiv primjerak film noira, prije svega zbog neobične atmosfere.
Na rasporedu u srijedu je Pismo trima ženama (1949), jedan od ključnih filmova autorova opusa koji mu je donio Oscare za najbolju režiju i scenarij, dok u nastavku večeri slijedi antirasistički apel Bez izlaza (1950), film koji tematizira i danas goruću društvenu temu u SAD-u. Rani primjerak eksplicitnog i snažnog antirasističkog filmskog angažmana bitan je i kao dugometražni igrani debi Sidneyja Poitiera.
Publika će u četvrtak moći pogledati Mankiewiczev jedini mjuzikl Momci i djevojke (1955), poznat i po rivalstvu Marlona Branda i Franka Sinatre koji su odigrali glavne muške uloge, obzrom da Sinatra nije mogao prežaliti da je glavna uloga pripala Brandu. Film nastao u produkciji glasovitog Samuela Goldwyna, nagrađen je Zlatnim globusom u kategoriji najbolje komedije ili mjuzikla, a Jean Simmons ga je osvojila za glavnu žensku ulogu.
Marlon Brando glumio je i u adaptaciji slavne Shakespeareove tragedije Julije Cezar (1953) koja je na programu u petak. Brandova fascinantna fizička pojava dala je presudan doprinos karizmi lika Marka Antonija, iako je na snimanju bilo mnogo trvenja između njega i Jamesa Masona koji je glumio Bruta. U petak je i Iznenada prošlog ljeta (1959), adaptacija drame Tennesseeja Williamsa, čiju glumačku ekipu čine Elizabeth Taylor, Katherine Hepburn i Montgomery Clift.
Kino Tuškanac u subotu prikazuje fantastičnu humornu romansu Duh i gospođa Muir (1947), najveći uspjeh rane faze Mankiewiczeve redateljske karijere. Muziku je skladao slavni Bernard Herrmann i to je po njegovom mišljenju najbolja glazba koju je ikad napisao za neki film. U nastavku večeri je špijunski triler Pet prstiju (1952), adaptacija romana pisanog prema stvarnom slučaju iz vremena Drugog svjetskog rata.
Retrospektiva se nastavlja u ponedjeljak, 10. svibnja, povijesnim spektaklom Kleopatra (1963), u kojem su glavne uloge odigrali Elizabeth Taylor i Richard Burton. Mankiewicz je prvotno zamislio dva odvojena trosatna filma, a iako je njegova gledanost u kinima bila dobra te je bio najgledaniji film te godine, film je čuven kao jedan od najvećih financijskih promašaja u povijesti kinematografije.
Utorak donosi dramu Ljudi će govoriti (1951) sa Jeanne Crain i Caryjem Grantom u glavnim ulogama. Kroz kombiniranje drame, komedije i romanse, Mankiewicz je progovorio o važnim temama tadašnjeg američkog društva - diskriminaciji žena, medicinskoj industriji i Korejskom ratu. U nastavku večeri slijedi kombinacija komedije i krimića Vrč meda (1967) snimana s jakom glumačkom ekipom u Veneciji i slavnom rimskom studiju Cinecitta.
U srijedu je noirovska krimi-drama Kuća stranaca (1949) prikazana u Cannesu gdje je Edward G. Robinson osvojio nagradu za najboljeg glumca, tumačeći oca koji sije mržnju umjesto ljubavi. Istoga dana kino Tuškanac prikazuje i Bosonogu groficu (1954), jedan od najglamuroznijih filmova iz tzv. zlatne ere Hollywooda, u kojem glavne uloge tumače Ava Gardner i Humphrey Bogart, dok je Edmund O'Brien osvojio Oscara i Zlatni globus kao sporedni glumac.
Retrospektiva Josepha L. Mankiewicza završava u četvrtak, 13. svibnja kada će publika moći pogledati jedini autorov vestern Bio jednom jedan pokvarenjak (1970), koji se pamti i po tome što je bio prvi film u kojem je za potrebe filma izgrađen kompletan zatvorski kompleks. Film uspješno balansira ozbiljnost i humor, a glavne uloge tumače Kirk Douglas i Henry Fonda koji su ponovno demonstrirali svoju glumačku superiornost i karizmatičnost.
Novi komentar