« Lifestyle BODY&SOUL
objavljeno prije 8 godina
AHA!

Premalo spavamo, to je glavni problem

U svijetu vlada "globalna kriza sna" i unatoč biološkom satu prekasno se odlazi u krevet i premalo spava, utvrdili su znanstvenici analizirajući dobivene podatke

Manjak sna je globalna pojava
Manjak sna je globalna pojava (Shutterstock)
Više o

spavanje

,

manjak sna

,

zdrav san

Zdrav san ključan je za dobro funkcioniranje organizma i našeg uma, no kako tvrde znanstvenici, manjak sna postao je globalni problem.

Podaci su sakupljeni pomoći aplikacije koju je 2014. osmislio tim Sveučilišta u Michiganu kako bi pomogao ljudima da prevladaju jetlag. Međutim, korisnici su mogli izabrati i mogućnost da podijele podatke o svojim navikama spavanja.

Tako je utvrđeno, piše BBC, da si najmanje sna priušte muškarci u srednjim godinama. Žene generalno spavaju oko trideset minuta više od muškaraca, pogotovo one u dobi između 30 i 60.

Društvo nas danas tjera da ostanemo budni što dulje, moramo ustati rano a tako se žrtvuje san. "Naši su tjelesni satovi programirani  da činimo neke stvari, mi to ne činimo jer na nas utječu socijalni elementi", kazao je Akhilesh Reddy sa Sveučilišta u Cambridgeu. "Nećemo znati dugoročne posljedice toga još godinama" 

Nizozemci spavaju prosječno osam sati i 12 minuta, gotovo sat vremena više nego ljudi u Singapuru i Japanu koji spavaju prosječno sedam sati i 24 minute.

U Velikoj Britaniji spava se prosječno nešto ispod osam sati, mrvu manje nego u Francuskoj.

Na vrijeme spavanja najviše utječe vrijeme odlaska u krevet, a utvrđen je i snažan utjecaj dobi na vrijeme provedeno u snu.

Tako mladi imaju vrlo različita vremena odlaska na spavanje i buđenja, dok se kod starijih ta vremena sve više približavaju.

Istraživanje je pokazalo da se kod radnika koji rade u smjenama, pa tako i noću, javljaju brojni zdravstveni problemi.

07.05.2016. 14:12:00
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh