Od čega se zapravo debljamo?!
Osim loše prehrane, manjka fizičke aktivnosti i sjedilačkog načina života, postoji još jedan faktor rizika koji uzrokuje debljanje, a koji se prečesto u potpunosti podcjenjuje...
Pretilost je stanje koje karakterizira višak masti u tijelu u usporedbi s nemasnim tvorevinama, a izračunava se na temelju prosjeka koji se smatra normalnim za dob, spol i visinu osobe, a vjeruje se kako svake godine sve više ljudi, pa čak i djece, ima problema s viškom kilograma te pripada skupini pretilih.
Tako je pretilost postala ozbiljan globalni zdravstveni problem koji posljednjih desetljeća rapidno raste jer se sve više ljudi nepravilno hrani, stresno živi i vodi sjedilački način života, piše Study Finds. Zahvaljujući spomenutom istraživanju, nedavno je uočen još jedan čimbenik koji utječe na povećanje tjelesne težine, osobito kod žena, a to je zagađenje zraka.
Da, debljamo se i od zraka!
Sveučilište u Michiganu provelo je istraživanje među više od 1650 žena u dobi od 48 do 50 godina, različitih rasa i etničkih pripadnosti. U razdoblju od nekoliko godina, točnije od 2000. do 2008. godine zabilježeno je povećanje tjelesne težine od oko 4.5 posto.
"Žene u kasnim 40-ima i ranim 50-ima koje su bile dugoročno izložene onečišćenju zraka, točnije višim razinama finih čestica, dušikovog dioksida i ozona, primijetile su porast kilograma", objašnjava profesor i jedan od glavnih autora studije Xin Wang.
Kako smatraju stručnjaci, krivac je upravo zagađenje zraka koje je svake godine sve jače i intenzivnije. Jedini čimbenik koji se čini relevantnim u učinkovitom ublažavanju i kompenzaciji povećanja tjelesne težine uzrokovanog onečišćenjem je redovita tjelesna aktivnost, zaključuju znanstvenici.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) na svojim službenim stranicama navodi da čak 90 posto svijeta živi u području sa zagađenim zrakom, a jedno je istraživanje pokazalo da zagađenje zraka utječe na sve organe u tijelu, što ga čini iznimno opasnim
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
Novi komentar