Motivacija i (ili) manipulacija
Ukoliko niste sigurni da li ste žrtva manipulacije, objektivno razmislite kako se na kraju neke „priče" osjećate
Na samom početku, ovu temu želim odvojiti od možda na prvi pogled sličnih tema i članaka (koji „vrište" sa portala i časopisa) u kojima sve popularniji „životni motivatori" (ma što god to značilo) - prosipaju mudrolije i instant čarolije iz rukava : „Savršeni ste upravo kakvi jeste" ... „Vi ste neograničeno biće" ...bla bla bla....
Želim pojasniti razliku između Motivacije i njene „zle sestre" Manipulacije u poslovnom svijetu.
Motiviranje bi mogli ukratko pojasniti kao poticanje na ostvarivanje organizacijskih ciljeva i osobnih ciljeva. Naravno, to je moguće jedino ukoliko se ti ciljevi međusobno isprepliću i tada realizacija jednih neizravno, ali istodobno znači realizaciju drugih. Opisana situacija je vrlo rijetka i najčešće jedno isključuje drugo.
Obzirom da su obje rezultat psihološkog djelovanja,razliku čini samo namjera.
Za početak, pojasnimo razliku:
" Manipulacija bi bila navođenje nekoga da učini nešto zato što želimo da on to učini, dok bi motivacija bila navođenje nekoga da učini nešto zato što on to želi. U tome je razlika. ( Deny, Richard (2000), Motivirani za uspjeh, Menadžerske tehnike za veća dostignuća, M.E.P. Consult, Zagreb)
Često tijekom razgovora imam priliku čuti kako poslodavci žele motiviranije djelatnike (po mogućnosti samomotivirane ;)).
Kada ih pri tome pitam: Da li želite djelatnike motivirane na način da uspješnije ostvaruju isključivo vaše ciljeve? - obično negiraju. Naravno, kada bi odgovorili iskreno (potvrdno) -priznali bi da su manipulatori a to ima negativan prizvuk.
„Najsimpatičniji" su mi profesionalni manipulatori koji su se toliko izvještili i sposobni su nas u trenu i na vrlo suptilan način uvjeriti da mislimo kako su njihovi stavovi i riječi proizvod naše volje i izbora. Budite oprezni, oni imaju savršene komunikacijske vještine. Njihovo ponašanje je najčešće prijateljsko. Šarmantni su i omiljeni u društvu.
Najbolji način za njihovo izbjegavanje je da budete samouvjereni. Na svaki njihov zahtjev ili prijedlog odgovorite da ćete razmisliti i javiti im se povratno. Ili zamolite ih da vam pošalju zahtjev e-mailom (ovo ih obično odbije jer uvijek postoji strah „pisanog traga").
Sama činjenica da niste poslušno klimnuli glavom i prioritetno krenuli odrađivati njihove zamisli im teško pada obzirom da ste ignorirali njihovu veličinu i moć.
Ukoliko niste sigurni da li ste žrtva manipulacije, objektivno razmislite kako se na kraju neke „priče" osjećate. Ukoliko ste izmanipulirani - ostvarenim rezultatom ste nezadovoljni, osjećate se prazno i iskorišteno. Drugi način prepoznavanja je da obratite pozornost obzirom da riječi i djela manipulatora često nisu usklađeni i to je možda i najbolji pokazatelj da nešto nije ispravno.
Suprotno tome, motivacija za posljedicu ima rezultat koji stvara osjećaj dobitka i zadovoljstva.
Poslodavcima bi savjetovala da malo razmisle kada ih idući puta obuzme želja na temu: motivacije djelatnika... Kada ste posljednji put sjeli s vašim djelatnicima (koje tako silno želite motivirati) i iskreno popričali? Kada ste (i da li ste uopće ikada) postavili pitanja o njihovim željama, potrebama, određenoj situaciji? Saznali što oni zapravo žele za sebe i potrudili se pomoći im oko realizacije - barem savjetom, podrškom, lijepom riječi... ? I to sve napravili bez agende u svojoj glavi ili fige u džepu? Kada ste razmišljali kako im možete pomoći da uspiju postignuti svoje ciljeve, a ne isključivo vaše?
Ukoliko razmišljate i djelujete na taj način, možete pričati o motivaciji. Bez toga, budite iskreni i nazovite se pravim imenom : Manipulator - osoba koja isključivo želi da drugi ljudi pomognu njoj u ostvarenju njenih ciljeva!
Novi komentar