Kvaliteta sna s godinama je manja
Moguće je poboljšati situaciju
Muškarci i žene u osamdesetim i devedesetim godinama manje spavaju i imaju lošiju kvalitetu sna od nešto mlađih osoba treće životne dobi, no to ne znači da se tijekom idućeg dana moraju nužno osjećati nedovoljno odmorenima ili pospanima, stoji u izvješću stručnog časopisa Journal of the American Geriatrics Society.
"Ovo istraživanje nastavak je istraživanja što smo ih provodili ranije", rekao je jedan od prvih autora studije dr. Mark L. Unruh. Istraživanje profesora i njihovih pomoćnika sa Sveučilišta u Pittsburghu, ili, kako je to stručno nazvao dr. Unruh "polisomnigrafija", pokazalo je da se na probleme sa spavanjem u starije populacije može utjecati, "ne gledajući jednostavno na taj problem kao na problem povezan sa starošću kod kojega se ne može ništa poduzeti". U istraživanju je sudjelovalo 5.407 starijih osoba koje su ispunile upitnik o spavanju i kvaliteti sna.
Istraživanje je pokazalo i razliku u spavanju i kvaliteti sna muškaraca i žena. Kod starijih su muškaraca, ustvrdili su znanstvenici, godine povezano s manje dubokim snom. Starije žene imaju više problema kada treba utonuti u san.
"Kada se osobe treće životne dobi žale liječniku na lošu kvalitetu sna, treba ih svakako shvatiti ozbiljno, jer, prema zadnjim istraživanjima starija životna dob nije u tako snažnoj vezi s pogoršanim spavanjem, kako se ranije vjerovalo", rekao je dr. Unruh.
On i njegovi kolege predlažu razne načine kojima se starijim osobama može pomoći da postignu kvalitetniji san - bihevioralna terapija, biofeedback, utjecaj na eventualni stres ili propisivanje određene količine benzodiazepina (primjerice Xanaxa) ili melatonina. "Na našem Sveučilištu u Pittsburgu primjenjuje se program poboljšanja kvalitete sna za osobe starije životne dobi", rekao je dr. Unruh. (HINA)
Novi komentar