Kihanje poput biološkog oružja
Znanstvenici su otkrili da je potrebno samo jedno kihanje čovjeka koji boluje od gripe kako bi se bakterije raširile po cijeloj prostoriji, a kontaminacija može trajati satima
Naime, inficirane mikroskopske kapljice koje se izbacuju kašljanjem i kihanjem dovoljne su kako bi se bolest raširila. Udisanje virusnih čestica u lječničkoj ordinaciji, na radnom mjestu, u avionu ili autobusu, može dovesti do zaraze nakon samo sat vremena. Ovo otkriće sugerira da je potrebno izbjegavati čekaonice u bolnicama jer postoji veliki rizik od obolijevanja. To objašnjava zašto se mnogi ljudi često razbole na početku odmora, nakon leta, vožnje autobusom i slično.
Gripa prelazi sa osobe na osobu direktnim fizičkim kontaktom, ili ako osoba kašlje i kiše. Većina istraživanja su se koncentrirala na aerosoli, kapljice koje prenose virus zrakom i koje brzo padaju na tlo i okolne površine.
Američki znanstvenici skupili su uzorke zraka iz čekaonica klinika, tri sobe u vrtiću i tri međunarodna leta. Polovica uzoraka je sadržavala virus gripe. Otkriveno je da jedan kubni metar zraka sadrži u prosjeku 16.000 čestica virusa. Udisanje zraka u prostorijama sa ovakvom koncentracijom virusa može dovesti do infekcije za samo jedan sat.
Rizik se može značajno smanjiti ventilacijom, klimom i provjetravanjem. Tipičnim kašljem se izbacuju mlazovi dugi 30 cm, zajedno sa oko 3.000 kapljica pljuvače pri brzini od 80 km/h. Kihanjem se izbacuje oko 40.000 kapljica, od kojih neke od njih tijelo napuštaju brzinom od 160 km/h.
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
Novi komentar