« Život
objavljeno prije 14 godina
SIGURNO DO CILJA

Kako uštedjeti u 2011.?

Nema boljeg početka nove godine od analiziranja prošle, te razmatranja promjena koje bi mogle pomoći sretnijoj, zdravijoj i stabilnijoj budućnosti

Krizna godina otežava uštedu novca, no ne čini je i nemogućom
Krizna godina otežava uštedu novca, no ne čini je i nemogućom (Shutterstock)
Više o

novac

,

kriza

,

ušteda

,

2011. godina

Nova godina omogućuje nam da maštamo o svim postignućima koja možemo ostvariti, ukoliko napravimo neke promjene. No, kada je u pitanju realiziranje ideja, kako bi naše odluke postale stvarnost, uglavnom se ne odmičemo dalje od mašte.

Zdraviji pristup životu je uvijek top odluka, no ušteda novca te povećanje financijske stabilnosti također se nalaze u samom vrhu. Pročitajte savjete pomoću kojih ćete moći svoje ciljeve pretvoriti u realnost.

Napravite plan

Ukoliko doista želite postići cilj, morate primijeniti određenu strategiju. Morate odrediti korake i zadatke koji će vas do toga dovesti.

1. Povećajte svoju stopu izdataka za mirovinsko povećanjem uloga. Uštedite samo dodatnih 1 posto (ili više ukoliko možete) od minimuma zahtjevanog uloga, od čega ćete dugoročno imati koristi.

2. Dosljednost je ključ. Svakim prihodom odvojite specifičnu količinu novca za uštedu i ostavite ga postrani. Izgradite svoj budžet ovisno o tome koliko vam prilike i troškovi dopuštaju. Ovo u početku može biti izazov, no kada uočite koliko rapidno vaša ušteđevina raste tijekom vremena, bit ćete zadovoljni i motivirani da nastavite dalje.

3. Vodite dnevnik i bilježite sve što se potrošili, tako da znate na što vam odlazi novac. Napravite prilagodbe krajem svakog mjeseca kako bi ste stali na kraj nepotrebnim troškovima.

Počnite s malim

Ključ donošenja i pridržavanja odluka je podjela cilja na male dijelove koje možete ostvariti tijekom prihvatljivog vremenskog perioda. Na primjer, ukoliko je vaš cilj da imate račun za hitne slučajeve s uštedom od 20,000 kuna, nemojte se prisiljavati da to postignete u šest mjeseci - osobito ukoliko imate gomilu osnovnih troškova koje prvo morate podmiriti. Umjesto toga, postavite si manji cilj uštede npr. 500 kn mjesečno, sve dok ne dođete do  20,000 kn. Trebat će vam vremena ali nećete postati frustrirani u samom startu.

Budite spremni na promjene 

Kako vrijeme prolazi, stvari se mjenjaju i morat ćete prilagoditi svoje potrošačke navike kako bi ste trošili su skladu s vašim ciljem uštede. Činjenica je da ćete imati i neočekivane troškove. Od popravka automobila pa do fluktuirajućih troškova života, morat ćete pažljivo motriti na što vam novac odlazi kako bi donijeli pametne odluke. Možda ćete se morati odreći ručka s kolegama na mjesec dana, ili 6 mjeseci otkazati pretplatu na kabelsku tv u svrhu postizanja ciljeva.

29.01.2011. 12:30:00
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh