Kako smo počeli držati ribice u akvariju...
Akvarij kakvog danas poznajemo prvi put se pojavljuje u Japanu oko 1500. godine
Povijest držanja riba u akvariju seže do drevnih Sumerana koji su se počeli bavili akvaristikom prije najmanje 4500 godina, a dokazi o držanju riba u umjetnim jezercima datiraju iz vremena drevnog Egipta i Asirije.
Vjeruje se čak da su se u Kini ljudi bavili ovim hobijem i prije 3000 godina te da su bili prvi koji su s uspjehom razmnožavali ribice. Stari Egipćani ribe nisu držali samo radi prehrambenih potreba nego i radi njihove ljepote zbog kojih su ih smatrali svetim životinjama.
U doba Rimljana su se za potrebe igara prikupljale mnoge vrste životinja pa tako i ribe. Carevi su čak znali govoriti da im je važnije imati site ribe od sitih robova.
Akvarij kakvog danas poznajemo prvi put se pojavljuje u Japanu oko 1500. godine.
Prve akvarijske ribice koje su proputovale svijet bile su zlatne ribice koje su došle do Engleske pri kraju 17. stoljeća, a zatim su nastavile put prema Portugalu u 18. stoljeću.
Najvažnije otkriće za akvaristiku dogodilo se 1842. kada je N.B. Ward donio tezu da životinje i biljke žive u ovisnosti jedne od drugih, a 1850 godine Warrington je dokazao da biljke pretvaraju CO2 u O2.
Na temelju njihovih studija u akvarije su se počele stavljati biljke i drugi predmeti koji poboljšavaju život samih riba, ali i uljepšavaju akvarije te ih čine odličnim dekorativnim elementom.
Saznajte više u besplatnom časopisu Dome slatki dome
Novi komentar