« Život
objavljeno prije 16 godina i 4 mjeseca

Kako dobiti međunarodno priznatu potvrdu znanja jezika

Dobivanje certifikata ne samo da potvrđuje nečije znanje stranog jezika, nego i određuje razinu tog znanja

Kad je o engleskom riječ, najpopularniji je Cambridge ESOL ispit
Kad je o engleskom riječ, najpopularniji je Cambridge ESOL ispit
Više o

strani jezici

,

certifikat

Znanje engleskog jezika sve je potrebnije  u svakodnevnom životu. Omogućava nam inozemne kontakte, olakšava snalaženje prilikom putovanja, nužno je za pronalazak posla i koristi se u brojnim poslovnim situacijama.

Iako mnogi smatraju da je njihovo znanje jezika na visokoj razini, za to je dobro imati i potvrdu u obliku međunarodno priznatog certifikata. Dobivanje certifikata ne samo da potvrđuje nečije znanje jezika, nego i određuje razinu tog znanja. Da biste dobili certifikat, trebate upisati pripremni  tečaj nakon kojeg se piše test, koji na ocjenjivanje ‘putuje’ u zemlju koja je ‘vlasnik’ ispita. Kad je o engleskom riječ, najpopularniji su Cambridge ESOL (English for Speakers of Other Languages) ispiti, a polažu ih oni kojima engleski nije materinji jezik. Namijenjeni su raznim dobnim skupinama i raznim stupnjevima znanja. Vezano uz opće znanje engleskog jezika, postoje ispiti na 5 razina: KET, PET, FCE, CAE i CPE.

KET (Key English Test) je za one koji su na prvom stupnju znanja engleskog i znaju osnove jezika.

PET (Preliminary English Test) testira komunikološku kompetenciju. Osoba koja odluči polagati ovaj ispit trebala bi biti u stanju koristiti se jezikom u svakodnevnim situacijama. Podrazumijeva sposobnost komuniciranja s izvornim govornicima.

FCE (First Certificate in English) stupanj je koji se najčešće polaže. Potreban je u mnogim poslovnim granama - trgovini, bankarstvu...

CAE (Certificate in Advanced English) ukazuje na visok stupanj znanja engleskog. Koristi se u mnogim poslovnim i obrazovnim institucijama. Na većini britanskih fakulteta dokaz je adekvatnog znanja jezika.

CPE (Certificate of Proficiency in English) najviši je stupanj. Prihvaćen je u mnogim obrazovnim institucijama u svijetu, uključujući gotovo sva sveučilišta u Engleskoj.

Ponosne vlasnice

PETRA PUŽAR, studentica turizma
Krajem srednje škole odlučila sam ići na polaganje FCE ispita. Nakon jednogodišnjeg tečaja, pristupila sam ispitu i položila ga. Odlučila sam polagati i ispite koji potvrđuju viši stupanj znanja i za njih sam se samostalno pripremala. Kad sam krenula na fakultet položila sam i zadnji stupanj ESOL ispita, CPE.

MAJA BROZIČEVIĆ, student. psihologije
Nakon završenih osnovnih tečajeva u školi stranih jezika, logičan slijed bio je polaganje međunarodno priznatih ispita. Po završetku pripremnih tečajeva za FCE i CAE položila sam te ispite, a tijekom studija i završni ispit, CPE, koji se ne treba obnavljati jer se smatra da osoba koja položi ovaj ispit ima dovoljnu razinu znanja engleskog jezika.

SANJA PETKOVIĆ, stud. ekonomije
S obzirom da engleski učim odmalena, nakon zadnjeg stupnja u školi stranih jezika odlučila sam polagati ESOL ispite. Preskočila sam polaganje FCE ispita i nakon pripremnog tečaja otišla polagati CAE. Ispit se sastoji od pet dijelova: reading, writing, listening, speaking i use of english.

Piše: Ines Legović
30.01.2008. 00:42:17
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh