« Lifestyle BODY&SOUL
objavljeno prije 10 godina i 2 mjeseca
HE HE

Kada se smiješ, ne možeš se osjećati loše

Izračunato je da je sto smjehova aerobički jednako kao i deset minuta veslanja na spravi za veslanje

Smijeh je zarazan i sjajan
Smijeh je zarazan i sjajan (Shutterstock)
Više o

osmijeh

,

smijeh

,

vježbanje

,

smijanje

Jeste li čuli za američki vic u kojem je jedan doktor prognozirao svom pacijentu još šest mjeseci života? Međutim, kad je čuo od pacijenta da nema novca za pregled, onda mu je doktor u prognozi života nadodao još sljedećih šest mjeseci života. Ako ste se nasmijali, dobro je. Znanstvenicima je sve više jasno da je smijeh jaki lijek. Oni kažu da je i sam fizički čin kod smijeha dobar za čovjeka. On pojačava cirkulaciju krvi i kontrahira mišiće trbušne stijenke.

Kao 10 minuta veslanja

Izračunato je da je sto smjehova aerobički jednako kao i deset minuta veslanja na spravi za veslanje. Iznenađujući dokazi ljekovite moći smijeha dolaze iz jednog ispitivanja provedenog na 48 osoba koje su doživjele srčani infarkt. Polovica njih gledala je humoristične predstave svaki dan. Druga polovica pacijenata je poslužila kao kontrolna grupa. Nakon godinu dana, deset bolesnika u kontrolnoj grupi doživjelo je ponovljeni srčani udar, dok je u grupi koja je gledala šaljive igrokaze takvih bilo samo dvoje.

Smijeh je snažan antipod stresu. Istraživanja su pokazala da gledanje videokazeta s komičnim sadržajem snizuje razine dva ključna hormona stresa u krvi, koji mogu uzrokovati nepravilan ritam srčanih otkucaja, što opet može dovesti do srčanog udara. I zaista, srčani bolesnici dobivaju lijekove koji se zovu beta-blokatori, koji blokiraju te hormone. Smijeh čini istu stvar. Može li dobar smijeh pomoći bolesnicima da im se poboljša njihovo zdravstveno stanje? U jednom pokusu, na Sveučilištu Kalifornija, znanstvenici planiraju testirati učinak smijeha kod djece s ozbiljnim oboljenjima, uključujući rak.

Hormoni stresaGledanje emisija s komičnim sadržajem snizuje razine dva ključna hormona stresa u krvi, koji inače mogu uzrokovati nepravilan ritam srčanih otkucaja. 

Prvi rezultati ukazuju da komične videokazete pomažu djeci da se lakše nose s neugodnim i bolnim medicinskim procedurama. Jednom trinaestogodišnjem dječaku, sudioniku tog eksperimenta, to je već dobro poznato. On je imao znatne bolove poslije buđenja nakon jedne kirurške operacije - sve dok se nije kraj njegovog kreveta pojavio jedan poznati klaun. Onda je dječaku počeo pričati veceve, kreveljiti se i majmunirati po sobi. Dječak je poslije izjavio da mu je smijeh odvratio misli od bolova.

27.03.2014. 20:02:00
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh