« Život
objavljeno prije 7 godina
EH, DA ...

Zašto su muškarci brži od žena?

Što se tiče biomehanike i tu se priroda pobrinula da su muškarci brži. Imaju dulje noge - više mjesta za mišiće i uže kukove. Širi kukovi koji krase žene, kada je u pitanju trčanje, nisu ekonomični.

Zašto muškarcima trčanje ide bolje nego ženama
Zašto muškarcima trčanje ide bolje nego ženama (Arhiva)
Više o

žene

,

muškarci

,

trčanje

,

spolovi

Trčanje je sport u kojem podjednako uživaju i muškarci žene, bilo da se natječu u utrkama na pet kilometara ili trče maraton. Iako jednako intenzivno treniraju i jedni i drugi, muškarci su brži od žena. Najbrži čovjek na svijetu Usain Bolt trči sto metara za 9.58 sekundi, dok ženski rekord u toj disciplini već desetljećima drži Florence Griffith(10.49).  Zašto je tomu tako?

Odgovor se krije u fizičkim predispozicijama, odnosno u hormonima, sastavu krvi i veličini i obliku tijela.

Hormoni

Prije puberteta, tijela dječaka i djevojčica su vrlo slična, no kad podivljaju hormoni sve se mijenja. Mladići, a potom i odrasli muškarci imaju puno više testosterona od žena, a taj hormon igra nekoliko važnih uloga, među kojima je i davanje impulsa tijelu da stvara nove krvne stanice te kosti i mišiće čini čvrstima i jakima.

"Zato što proizvodimo manje testosterona, nismo u prednosti pred muškarcima kad su u pitanju mišići. Muško tijelo ima više mišića", objašnjava doktorica sportske medicine  iz Kalifornije dr. Emily Kraus, za portal Live Science.

Primjerice, muške noge 80 posto čine mišići, a ženske 60 posto. Ti mišići omogućavaju muškarcima da brže trče. Za razliku od muškaraca, žene imaju više estrogena što rezultira i većim postotkom masnog tkiva u tijelu, a ono također utječe na brzinu trčanja. 

Biomehanika i krv

Osim testosterona, a time i mišića, drugi važan faktor u brzini je i veličina tijela. Žensko tijelo u prosjeku ima manja pluća i srce, što u konačnici znači da će se žena morati jače potruditi kako bi kisik stigao do njezinih mišića. Kad smo kod srca, iako žensko srce ima veći broj otkucaja, nego muško, ono slabije pumpa krv, što znači da je i količina kisika koju krv dovodi do mišića, manja. 

To još uvijek nije sve. Žene imaju manje hemoglobina - proteina u crvenim krvnim stanicama, koji je zadužen za prijenos kisika, među ostalim i mišićima.

Što se tiče biomehanike i tu se priroda pobrinula da su muškarci brži. Imaju dulje noge - više mjesta za mišiće i uže kukove. Širi kukovi koji krase žene, kada je u pitanju trčanje, nisu ekonomični.

"Ovo je ustvari vrlo impresivno. Usprkos svim tim fizičkim nedostacima kada je u pitanju trčanje, mnoge se žene mogu natjecati s muškarcima", zaključuje doktorica Krauss.

30.05.2017. 13:01:00
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh