Zašto je hodanje dobro za sve nas?
Hodanje je jedna od aktivnosti koja ne zahtijeva previše truda, a vrlo je korisna za fizičko, ali i mentalno zdravlje
Ako želite izgubiti na težini, razgibati se ili jednostavno razbistriti um bez da morate ići u teretanu ili raditi vježbe visokog intenziteta, hodanje je idealna tjelovježba za vas.
Svakodnevna šetnja od tek desetak minuta smanjuje rizik od nastanka brojnih bolesti, povećava energiju, smanjuje razinu stresa te povećava kreativnost.
Naime, hodanje je često zanemaren oblik tjelovježbe jer tijekom svojih svakodnevnih aktivnosti već napravimo određen broj koraka, a zapravo je iznimno korisno.
Naime, brojna su istraživanja pokazala da je svakodnevna šetnja umjerenog intenziteta od tek desetak minuta iznimno korisna za nas.
Jača imunitet - hodanje je jedna od vježbi umjerenog intenziteta koja je iznimno korisna za jačanje imuniteta. Naime, hodanje povećava broj imunoloških stanica koje potom naše tijelo brane od virusa, bakterija i drugih patogena te tako sprječava da se ozbiljnije razbolimo. Također, one osobe koje redovito hodaju, ali se ponekad razbole, kraće su bolesne te se puno lakše oporavljaju.
Poboljšava mentalno zdravlje i smanjuje stres - hodanje potiče tijelo da luči hormone zbog kojih ćete se osjećati dobro pa će se, samim time, u vašem tijelu smanjiti razina stresa i negativnih emocija. Također, dok hodate (osobito ako hodate brže), fokusirat ćete se na samu aktivnost ili na trenutnu okolinu i barem ćete nakratko 'skrenuti' misli s onoga što vas muči. Osim što je dobro za mentalno zdravlje, hodanje potiče i kreativnost. Razlog tomu je pojačana cirkulacija koja do mozga dovodi više kisika te lučenje hormona zbog kojih ujedno imate više energije i osjećate se 'budnijima'.
Poboljšava zdravlje srca - jedan od najboljih načina za poboljšanje zdravlja srca je snižavanje krvnog tlaka, a to se, između ostalog, može postići i hodanjem. Brojna istraživanja pokazala su da, one osobe koje svakodnevno naprave barem nekoliko tisuća koraka, imaju 30 posto manje šanse za srčani ili moždani udar. Također, dokazano je da, svakih dodatnih 500 koraka na dan, smanjuje rizik od zatajenja srca te srčanog i moždanog udara za 14 posto.
Povećava razinu energije - hodanje povećava protok kisika kroz tijelo i ubrzava cirkulaciju što nas odmah razbuđuje. Također, hodanje povećava i razinu adrenalina i norepinefrina, što su hormoni koji su zaduženi za povećanje razine energije.
Smanjuje rizik od kroničnih bolesti - svakodnevno hodanje vrlo učinkovito smanjuje rizik od pojave kroničnih bolesti poput dijabetesa, hipertenzije, apneje u snu, depresivnih poremećaja, pretilosti i slično. Jedno istraživanje pokazalo je da čak i šetnja od nekoliko minuta nakon obroka može pomoći u snižavanju razine šećera u krvi i smanjenju rizika od pojave dijabetesa tipa 2. No, kako bi se postigao što bolji učinak u smanjenju rizika od pojave kroničnih bolesti, važno je hodati što više, odnosno barem dva sata na tjedan. Ovo vrijeme možete iskoristiti za slušanje knjiga ili podcasta.
Dakle, kad sve zbrojimo i oduzmemo, hodanje je aktivnost umjerenog intenziteta i već desetak minuta svakodnevne šetnje iznimno pozitivno utječe na zdravlje. Hodanje ima najveći utjecaj na zdravlje srca, smanjenje rizika od kroničnih bolesti, jača imunitet te pozitivno utječe na mentalno zdravlje.
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
Novi komentar