Zagađenja u kućanstvu ubijaju milijune Kineza
Među opasnim zagađivačima su formaldehid, amonijak i radon koji se nalaze u namještaju i građevnom materijalu
Više od dva milijuna Kineza, od čega su polovica djeca mlađa od pet godina, umire svake godine od bolesti povezanih s povišenom razinom kućnog zagađenja, prema medicinskoj studiji o kojoj piše tisak u ponedjeljak.
Zagađen zrak unutar stambenih objekata može često doseći razine pet do deset puta više nego na otvorenom što je već vrlo loše, prema studiji Kineskog centra za prevenciju i nadzor bolesti, koju citira agencija Xinhua.
Svake godine bolesti dišnih puteva uzrokovane zagađenim zrakom u stambenim objektima ubiju približno 2,2 milijuna mladih Kineza, od čega milijun mlađih od pet godina.
Među opasnim zagađivačima nalaze su formaldehid (CH20), amonijak i radon. Te se supstance nalaze općenito u građevnom materijalu, namještaju, proizvodima za dekoraciju i održavanje.
Dugoročno izlaganje stanara tim supstancama koje se šire tijekom mjeseci i godina u zraku kućanstava izaziva niz bolesti dišnih puteva, rak i mentalnu zaostalost.
Djeca, fetusi i starije osobe najrizičnija su skupina, prema tom ispitivanju.
Neograničeni gospodarski razvoj Kine unazad 30 godina popraćen je vrtoglavim povećanjem zagađenja.
Izvješće Svjetske banke ustvrdilo je 2007. da svake godine približno 750.000 osoba u Kini umire prerano od zagađenja zraka ili vode.
Među 20 najzagađenijih gradova na svijetu, 16 je kineskih, objavila je Svjetska banka.(hina/metro-portal)
Novi komentar