Svijet drma hrvatski sindrom: Polovica zaposlenika bi radila u inozemstvu
Gotovo 20 posto ispitanih iz 24 države rekli su da bi rado radili u inozemstvu dvije ili tri godine kad bi dobili 10 posto veću plaću, a 30 posto bi ih razmislilo o takvoj ponudi
Gotovo polovica zaposlenih osoba diljem svijeta razmotrila bi odlazak u drugu zemlju zbog odgovarajućeg posla, veće plaće i drugih poticaja poput putovanja kući i učenja stranog jezika, pokazali su rezultati istraživanja objavljeni u ponedjeljak, javlja Hina.
Uz svjetsko gospodarstvo koje je i dalje u teškoćama, zaposlene osobe u Meksiku, Brazilu, Rusiji, Turskoj i Indiji najsklonije su prihvaćanju novih prilika, dok radnici iz Švedske, SAD i Belgije više žele ostati bliže domu, pokazalo je istraživanje Ipsosa.
Gotovo 20 posto ispitanih rekli su da bi rado radili u inozemstvu dvije ili tri godine kad bi dobili 10 posto veću plaću, a 30 posto bi ih razmislilo o takvoj ponudi.
"Riječ je o polovici zaposlenog stanovništva u 24 države koji su spremni raditi izvan svoje zemlje, a to je jako puno", rekao je dužnosnik Ipsosa Keren Gottfried.
Kao glavni razlog za rad u inozemstvu gotovo 40 posto navodi veću plaću, poslije čega dolaze bolji uvjeti života, dobar učinak za karijeru, avanturu i želju za promjenom.
Važan poticaj za odlazak u inozemstvo bilo bi i jamstvo da se nakon dvije godine mogu vratiti na staro radno mjesto.
Priliku za odlazak u inozemstvo najčešće bi iskoristili mlađi, neoženjeni muškarci niskih primanja i slabog obrazovanja te, na drugoj strani ljestvice, visokopozicionirani članovi uprava s visokim primanjima.
Novi komentar