Svađa ili verbalno zlostavljanje?
Zlostavljači se najčešće osjećaju bespomoćno, što ih tjera da moć i kontrolu pokušavaju ostvariti okrivljavanjem i sramoćenjem drugih
Svađe i konflikti normalna su pojava u svakom ljubavnom odnosu, a rasprave između partnera često su rezultat nakupljenih frustracija i bijesa. No postoji granica preko koje mnogi prelaze a da nisu ni svjesni da su ušli na teren verbalnog zlostavljanja.
Normalno je da tu i tamo izgubimo živce, ali ako se to događa prečesto, dobro je prepoznati ponekad suptilne znakove koji čine veliku razliku.
Naime, više od 50 posto žena i muškaraca susrelo se s barem jednim psihološki nesigurnim sukobom s partnerom. I dok je fizičko nasilje nešto o čemu često pričamo, psihološke rane na tapeti se nalaze daleko rjeđe iako imaju ozbiljne posljedice, baš kao i fizičko nasilje.
Zlostavljači se najčešće osjećaju bespomoćno, što ih tjera da moć i kontrolu pokušavaju ostvariti okrivljavanjem i sramoćenjem drugih.
Vrlo često se hvataju za vrijeđanje i nekonstruktivnu kritiku kad god im se za to pruži prilika.
Ako vas partner neprestano psuje i opetovano prenaglašava vaše mane kako bi napao vaš karakter, moglo bi se raditi o pokušaju da vas učini bespomoćnim.
Uvrede kao što su "nikada ne znaš o čemu pričaš" ili "nisam u krivu, ti si samo preglup(a) da bi shvatio/la", mogle bi značiti da druga strana ima namjeru preuzeti kontrolu u partnerstvu tako da vas natjera da se osjećate loše.
Novi komentar