Sutra je Svjetski dan kralježnice
Kralježnica je jedan od dijelova tijela koje najčešće zanemarujemo dok tegobe ne započnu, stoga je potpuno opravdano obilježiti Svjetski dan kralježnice kako bi se povećala svijest o bolestima kralježnice
Od svih svjetskih dana raznih stvari, jedan od njih je sutra - Svjetski dan kralježnice, dijela tijela koji vrlo često i neopravdano zanemarujemo, sve dok ne zaboli. A onda boli stvarno jako... tako da bi trebalo raditi na tome da se ne dogodi.
Vježbe za kralježnicu postaju aktualne tek kada bolovi krenu, a posljedica su višegodišnjeg zanemarivanja. U današnje doba kada ljudi većinu dana sjede (i to najčešće u nepravilnom položaju) ne čudi činjenica da je učestalost bolesti kralježnice sve veća.
Bolesti kralježnice, uz bolove koje donose sa sobom, često narušavaju kvalitetu života i radnu sposobnost, a kada je to učestalo kod 8 od 10 osoba, možemo govoriti o ozbiljnom problemu današnjice.
Ljudsko tijelo stvoreno je za pokret, a višesatno sjedenje, premalo ili potpuni izostanak fizičke aktivnosti u kombinaciji s nepravilnim sjedenjem dovode do problema s kralježnicom. Ona je stup našeg tijela, a kako bi kralježnica bila zdrava i mišići oko nje moraju biti aktivni, snažni i zdravi kako bi ju mogli pridržavati.
Bolesti kralježnice ozbiljan su zdravstveni problem, kako zbog samih bolova, tako i zbog drugih posljedica do kojih može doći. Naime, osim što nam kralježnica omogućava pravilno kretanje, ona istovremeno čuva cijelo tijelo od ozljeda, ali i štiti leđnu moždinu koja omogućava slanje impulsa i informacija iz našeg mozga prema organima.
Kako spriječiti probleme s kralježnicom?
Budite dobri prema svome tijelu, jedino je koje imate! Evo što možete učiniti za svoju kralježnicu već danas!
- Budite aktivni. To ne mora nužno podrazumijevati neke zahtjevne i teške vježbe, ponekad je dovoljna šetnja i tek 10-ak minuta jutarnjeg razgibavanja.
- Unosite dovoljno tekućine, kako za organe, ona je vrlo važna i za naše mišiće, hrskavicu i kosti.
- Hranite se zdravo!
- Izgubite višak kilograma, jer svaki kilogram više donosi sa sobom dodatno opterećenje za vašu kralježnicu.
- Izbjegavajte pogrbljeno sjedenje i/ili hodanje.
- Koristite anatomski stolac ako mnogo vremena provodite u sjedećem položaju.
- Razgibajte se povremeno prilikom višesatnog sjedenja.
- Spavajte na boku ili leđima. Kod spavanja na leđima podbacite jastuk ispod koljena kako biste smanjili pritisak na kralježnicu.
Išijas, lumbalna bol kralježnice i brojne tegobe uslijed pomicanja ili oštećenja diska kralježnice najčešće su bolesti koje dovode do bolova.
Stoga, pazite na sebe i vježbajte!
Novi komentar