Što jesti, a što izbjegavati za vrijeme prehlade
Prilagodba prehrane može nam pomoći da ostanemo zdravi ili da se brže oporavimo
Zima je, hladno je, a odmah uz to dolaze i prehlade... no, što napraviti da se to ne dogodi? Jednostavno je, prilagodba prehrane može nam pomoći da ostanemo zdravi ili da se brže oporavimo. U nastavku otkrijte što trebamo jesti više, a što izbjegavati kada smo prehlađeni.
Agrumi - kako bismo izbjegli prehladu, trebamo unositi puno vitamina C. Istina je da to možda neće spriječiti prehladu kod većine ljudi, ali može pomoći ako ste često u kontaktu s bolesnima, primjerice, u vrtićima. Unos vitamina C prije nego što se simptomi razviju, može ubrzati oporavak i učiniti da se osjećamo bolje. Naranče, limuni i limete izvrsni su izvori vitamina C, piše WebMD.
Češnjak - znanstvenici vjeruju da češnjak sadrži spojeve koji mogu pomoći u borbi protiv prehlade, iako su još potrebna dodatna istraživanja. Bez obzira na sve, nije loše dodati ga u jelo.
Đumbir - topli čaj od svježeg đumbira može biti savršen saveznik u borbi protiv prehlade. Djelotvorno ublažava začepljenost nosa i smiruje nadraženo grlo.
Namirnice bogate antioksidansima - kelj, brokula, brusnice, zeleni čaj, crveni luk i borovnice sadrže antioksidans kvercetin, koji može pomoći u borbi protiv prehlade.
Pileća juha - studije pokazuju da pileća juha čisti nosne prolaze i začepljenost bolje od drugih vrućih tekućina. Također, ima protuupalni učinak koji može pomoći kod simptoma prehlade.
Izbjegavajte - kfein i alkohol
Preporučuje se da ih izbjegavamo tijekom prehlade. Važno je unositi dovoljno tekućine, a kofein i alkohol mogu pridonijeti dehidraciji. Ako ne možete bez jutarnje doze kave, ograničite se na malu šalicu ili odaberite blagi čaj s malo kofeina.
Novi komentar