Sedam najčešćih oblika internetskih prevara
Oni koji su stalno online vjerojatno dobivaju barem jedan sumnjivi mail dnevno... pa evo kako vas sve pokušavaju prevariti
Internetske prevare sve su učestalije, a oni koji su stalno online vjerojatno dobivaju barem jedan sumnjivi mail dnevno... pa evo kako vas sve pokušavaju prevariti.
CEO ili direktorska prijevara - varalice se pretvaraju da su vaši šefovi ili nadređeni u organizaciji i prijevarom vas navode da uplatite novčani iznos na lažni račun ili da neovlašteno doznačite novce s poslovnog računa.
Investicijske prijevare i prijevare u online kupovini - navedu vas da mislite da ste na tragu pametnog ulaganja ... ili vam daju izvrsnu lažnu online ponudu.
Krađa identiteta - navođenjem lažne poveznice putem lažne e-pošte, sms poruka ili lažnih telefonskih poziva prevaranata koji vas prijevarom vas navode da podijelite s njima svoje osobne, financijske ili sigurnosne informacije.
Krađa osobnih podataka - vaše osobne informacije prikupljaju se kroz kanale društvenih medija.
Krivotvorene mrežne stranice banaka - koristi se lažna e-pošta banke s poveznicom na krivotvorenu mrežnu stranicu. Jednom kada kliknete na poveznicu, koriste se razne metode prikupljanja vaših financijskih i osobnih informacija. Stranica izgleda kao i prava mrežna stranica uz nekoliko malih razlika.
Prevara s računima - varalice se pretvaraju da su vaši klijenti/dobavljači i navode vas da platite buduće račune na drugi bankovni račun.
Romantične prevare - varalice se pretvaraju da su zainteresirane za romantičnu vezu. One se obično događaju na mrežnim stranicama za upoznavanje, a varalice često koriste društvene medije ili e-poštu za uspostavljanje kontakta.
Novi komentar