SAD i Rusija postigli načelni sporazum o nuklearnom oružju
Može biti finesa i finog prilagođavanja, no iz naše su perspektive sva pitanja riješena, poručili su američki pregovarači
Američki i ruski pregovarači o kontroli naoružanja postigli su "načelni sporazum" o prvom ugovoru o smanjenju nuklearnog naoružanja u dva desetljeća, izvijestio je u utorak The Wall Street Journal pozivajući se na dužnosnike administracije.
Na temelju tog ugovora obje bi zemlje znatno smanjile broj razmještenih nuklearnih bojnih glava, te broj projektila i strateških bombardera.
Rose Gottemoeller, vodeći pregovarač Obamine administracije, odletio je u Ženevu u ponedjeljak kako bi pomogao oko nacrta konačnog teksta i započeo ono što još uvijek može biti težak proces prevođenja postignutog sporazuma u jezik ugovora, rekao je dužnosnik administracije.
"Može biti finesa i finog prilagođavanja, no iz naše su perspektive sva pitanja riješena", dodao je on.
Sporazum će sniziti najvišu dopuštenu granicu za razmješteno nuklearno oružje s 2.200 nuklearnih bojnih glava, kako je dogovoreno 1991. u ugovoru START 1, na između 1.500 i 1.675 nuklearnih bojnih glava, uz oštro smanjenje sustava za isporuku nuklearnog oružja na 700 do 800 projektila ili bombardera, na svakoj strani.Do pomaka u pregovorima došlo je prije dva tjedna kada su američki savjetnik za nacionalnu sigurnost James Jones i admiral Michael Mullen, zapovjednik američkog združenog stožera, otišli u Moskvu kako bi se razradila dva pitanja verifikacije, razmjena podataka o testiranju projektila i inspekcije proizvodnih objekata za projektile.
Dogovor je načelno odobren prošloga tjedna tijekom telefonskog razgovora između američkog predsjednika Baracka Obame i ruskog predsjednika Dmitrija Medvedeva, navodi WSJ.
Dužnosnik administracije upozorio je da bi izrada konačnog teksta ugovora mogla trajati od tjedan dana do dva mjeseca, ovisno o problemima koji iskrsnu.
Za sada nema najava o mogućem datumu potpisivanja sporazuma. Predsjednik Obama u travnju planira sazvati međunarodni sastanak na vrhu u Washingtonu, posvećen sprječavanju širenja nuklearnog naoružanja. (hina/metro-portal)
Novi komentar