Profesor Smith: Sami smo u svemiru
Od 500-ak egzoplaneta u "bližoj okolici" jednostavno ima preekstremne uvjete da bi na njima postojao život, a kamoli napredna civlizacija
Ljudi su oduvijek vjerovali u postojanje izvanzemaljaca. Dobro, određeni dio čovječanstva. Međutim, šanse da pronađemo pametne male ili velike zelene sve su manje bez obzira na to što svako malo čujemo neku vijest o pronalasku planeta sličnih Zemlji.
Astronomi su kolektivno skeptični kad je u pitanju pronalaženje inteligentnih izvanzemaljaca. Malo je vjerojatno da u našoj blizini postoje planeti na kojima bi mogle živjeti napredne civilizacije. NASA je nedavno objavila da je otkrivena stjenovita sfera promjera malo većeg od Zemljinog u orbiti oko zvijezde Kepler-10 (nekih 560 svjetlosnih godina od Zemlje).
NASA-ini stručnjaci su to svemirsko tijelo čak nazvali „planetarnom karikom koja nedostaje" i time na trenutak raspirili maštu vjernika u izvanzemaljce. Ipak, ubrzo su priznali da je temperatura tog planeta jednostavno ogromna i da je razina zračenja tamošnjeg sunca prevelika. Drugim riječima, nema šanse da tamo nešto živi.
Osim toga, oko 500-ak planeta sličnih Zemlji otkrivenih „u okolici" također ima iznimno ekstremne uvjete. Ili su nevjerojatno vrući ili ekstremno hladni. Među skepticima je i profesor Howard Smith, viši astrofizičar pri Harvardskom sveučilištu, koji je rekao za Sunday Times da „sve nove informacije koje dobivamo sugeriraju da smo ipak sami u svemiru".
Nažalost, jednostavno je premalo solarnih sustava sličnih našem koji bi bili relativno blizu. S druge strane imamo njegovog kolegu Dimitra Sasselova koji vjeruje da je broj planeta sličnih našem ogroman pa čak i u užoj svemirskoj okolici.
Oko 150 stručnjaka pri SETI-ju rade istraživanja na temelju popularne jednadžbe Franka Drakea koji je matematički procijenio kolike su šanse da pronađemo izvanzemaljske civilizacije.
On je zaključio da bi samo u Mliječnom putu moglo biti najmanje deset naprednih civilizacija. Bilo kako bilo, Smith će sljedećeg mjeseca predstaviti svoj rad pred Američkim udruženjem za unaprjeđenje znanosti i 'pokazati' da je Drakeova procjena pretjerano optimistična.
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
može ovaj znanstvenik blebetati gluposti koliko hoće, to je njegova stvar
:-P
ovo stvarno ima smisla - to je kao da kazeš - spoznala sam da je 2+2=4 gledajući boju naranče - kakve to veze ima jedno s drugim
A ovaj je isto izmislio toplu vodu - vjerojatnost za inteligentan život je mala - samo što je broj galaksija ogroman pa vjerojatnost ipak nije zanemariva - druga je stvar što je vjerojatnost susreta (koju on u biti i spominje a ne POSTOJANJE) drugog inteligentnog života u dijelu svemira koji bi u predvidivoj budućnosti uopće mogli dostići jako mala - to ne znači da ga nigdje drugdje nema
uopće nije nevjerojatna mogućnost da ćemo i mi prije izumrijeti nego što se uopće susretnemo s mogućim drugim oblikom inteligentnog života
A ovaj je isto izmislio toplu vodu - vjerojatnost za inteligentan život je mala - samo što je broj galaksija ogroman pa vjerojatnost ipak nije zanemariva - druga je stvar što je vjerojatnost susreta (koju on u biti i spominje a ne POSTOJANJE) drugog inteligentnog života u dijelu svemira koji bi u predvidivoj budućnosti uopće mogli dostići jako mala - to ne znači da ga nigdje drugdje nema "
A tko je stvorio svemir?
Novi komentar