Prašina ipak (ni)je opasna za zdravlje?
U prilog štetnosti koju uzrokuje prašina govori i činjenica da su manje čestice, primjerice one veličine jednoga nanometra, još opasnije za zdravlje
Prašina je opasna za zdravlje, s tim se slaže većina stručnjaka, no njemački su znanstvenici ustvrdili da nekim osobama može i koristiti.
Naime, po istraživanju njemačkoga Centra za utjecaj okoliša na zdravlje sa sjedištem u Muenchenu, veće količine kućne prašine mogu ojačati imunitet organizma. Njihovo je istraživanje pokazalo da je u krvi osoba koje su spavale na prašnjavim madracima pronađeno manje markera na alergije.
No čini se da je to jedina "pozitivna" strana kućne prašine. Naime, u tipičnu njemačkom kućanstvu skupi se šest miligrama prašine po četvornom metru na dan. Tri četvrtine prašine dolaze izvana - to su pelud, ispušni plinovi i minerali koji potječu iz pustinja.
Te čestice, od samo 10 do 20 mikrona, štetne su i mogu uzrokovati dišne tegobe te iritirati oči, stoji u članku.
U prilog štetnosti koju uzrokuje prašina govori i činjenica da su manje čestice, primjerice one veličine jednoga nanometra, još opasnije za zdravlje - riječ je o sporama, bakterijama i česticama čađe koje se udišu u zatvorenim prostorima.
Nanočestice se udišu i ulaze u krv ili plućne mjehuriće (krajnje slijepe vrećaste završetke bronha promjera od 100 do 300 mikrona).
Novi komentar