Otkrivena prva višestanična bića koja mogu živjeti bez kisika
Saznanje da nekim životinjama nije potreban kisik da bi preživjele rasplamsat će debate o postojanju života i na drugim planetima
Znanstvenici su duboko na dnu Sredozemnog mora pronašli prve višestanične organizme iz skupine Loricifera koji mogu živjeti i bez problema se razmnožavati bez kisika, odnosno u anaerobnim uvjetima, a uz sve to još su okružena i raznim toksičnim spojevima. Metabolizam ovih bića normalno je funkcionalan, kako se navodi u znanstvenom časopisu BMC Biology, a reprodukcija je potpuno zdrava i uspješna bez obzira na nepovoljne uvjete koji vladaju na dnu.
Do fenomenalnog otkrića došao je profesor Roberto Danovaro s politehničkog fakulteta iz Ancone. On se bavio proučavanjem sedimenata depresije Mediterana, posebno tamo gdje je razina saliniteta bila ekstremno visoka. Kako kaže i sam Danovaro, do sada se vjerovalo da su jedina bića sposobna preživjeti ovako drastične uvjete za život samo virusi i bakterije. Ali Danovaro napominje da su tijela višestaničnih životinja pronađenih u okolišu bez imalo kisika bila u potpunosti živa; neka od njih sadržavala su i jaja.
Kasnijim mikroskopskim analizama utvrđena je prisutnost i specifičnih organela koje su karakteristične za jednostanične organizme. Lokacija na kojoj su pronađeni organizmi nalazi se oko 200 kilometara od zapadne obale Krete, na dubini od 3,5 kilometara i na njoj gotovo da i nema kisika. Prema mišljenju stručnjaka, otkriće bi moglo imati važne implikacije u kontekstu daljnjih evolucijskih istraživanja.
Danovaro kaže kako otkriće kako višestanični organizmi mogu preživjeti u okolišu bez kisika, koji je uz sve još i pun sumpora, daje djelomični uvid u to kako je Zemlja izgledala prije pojave prvih većih životinja. Na kraju, saznanje da nekim organizmima nije potreban kisik da bi živjeli sigurno će rasplamsati i debate o postojanju života i na drugim planetima s ekstremnim uvjetima.
Novi komentar