Osvrt na roman Strahotne priče
Iako je naša stvarnost ispunjena, premrežena tekstovima, porukama kratkoga ili vrlo kratkoga sadržaja, svejedno preporučam uron u Nadasev svijet, osebujan, neusporediv s drugim
Nedavno je ugledni i marljivi nakladnik zagrebački Fraktura, objavila opsežni roman (na preko 400 stranica) suvremenog mađarskog prozaiste, esejista i dramatičara Petera Nadasa, Strahotne priče u prijevodu s mađarskog Xenie Detoni.
Mnoštvo nesvakidašnjih likova na obali Dunava, različite žene, pekari i učitelji, svećenik i pastor, svi samo promatrači s kraja, plemići, velike dame iz glavnoga grada, jednostavno panoptikum likova, koje pokreće ih gorčina i zavist, s ponekom dobrotom, uz duhove i demone, progonitelje i zločin.
Kritičari ističu kako je ovo roman koji uznemiruje, proizvodeći egzistencijalnu jezu.
Iako je naša stvarnost ispunjena, premrežena tekstovima, porukama kratkoga ili vrlo kratkoga sadržaja, svejedno preporučam uron u Nadasev svijet, osebujan, neusporediv s drugim.
Strahotne priče objavljene su u klasičnoj kvalitetnoj opremi tvrdoga uveza s vrpcom unutar stranica kako bi mogli označiti stranicu do koje ste se uspjeli probiti.
Vrlo elegantno i izazovno izdanje. Čitanjem mu se možete oduprijeti.
Svijet i likovi Petera Nadasa nisu nam daleki, naprotiv.
Novi komentar