« Zdravlje
objavljeno prije 10 godina i 6 mjeseci
BORBA

Nove smjernice u borbi protiv HIV-a

Diljem svijeta se svakodnevno još uvijek tisuće osoba zarazi virusom HIV. Iako je broj smrtnih slučajeva sve manji, ipak se postavlja pitanje prevencije

Afrika je najugroženija
Afrika je najugroženija (Arhiva)
Više o

AIDS

,

HIV

,

prevencija

Osobe s visokim rizikom zaraze virusom HIV nemaju dovoljno mogućnosti pristupa medicinskoj zaštititi i preventivi - pokazuju najnovije smjernice Svjetske zdravstvene organizacije WHO. Pri tome je riječ o prvenstveno pet grupa: o homoseksualnim i transseksualnim osobama, ovisnicima o drogi, prostitutkama i zatvorenicima.

Rizik od infekcije kod ovih osoba je izuzetno visok, no usprkos tome oni često dobivaju nedostatnu ili čak nikakvu medicinsku zaštitu.

Prema stajalištu suradnika organizacije WHO ovakva je situacija vrlo zabrinjavajuća.

Stoga je oni sada pokušavaju promijeniti s čitavim paketom različitih preporuka.Prema navodima Svjetske zdravstvene organizacije, oni koji se najčešće zaraze ovim virusom su upravo oni kojima je pomoć najviše potrebna, a najrjeđe je dobivaju.

Oni su često izloženi diskriminacijama i isključeni su iz društva uopće - u ponekim zemljama čak i kroz zakone. „Apsurdno je da oni kojima su preventivne medicinske mjere zaštite najpotrebnije najčešće isključeni iz ovih mjera", kaže Gundo Aurel Weiler iz odsjeka za HIV pri Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji i dodaje kako stoga WHO apelira na vlade svih zemalja kako bi uklonile socijalne barijere i pomogle ovim kritičnim grupama.

Visoki postotak infekcija

Primjerice, kod žena koje se bave prostitucijom je opasnost od zaraze HIV-om za oko 14 puta viša nego kod drugih žena. Kod homoseksualnih osoba rizik od zaraze je za oko 19 puta viši nego kod drugih osoba. Posebno rizične su grupe transseksualnih žena kao i kod ovisnika koji drogu primaju intravenozno - kod ovih grupa je opasnost od zaraze viša za čak 50 puta nego kod drugih.

Što se tiče konkretnih prijedloga, WHO se u tom smislu posebno obraća grupi homoseksualnih muškaraca. „Njima preporučamo uzimanje posebnih preventivnih sredstava zaštite. Riječ je o takozvanim antiretroviralnim lijekovima s kojima se homoseksualci mogu zaštititi od zaraze", kaže Weiler. No, usprkos dobrim rezultatima koji se postižu uzimanjem ovih lijekova, WHO preporučuje korištenje kondoma, odnosno, prezervativa.

Kada se govori o ovisnicima takozvanih teških, tvrdih droga, WHO njima preporuča redovito testiranje na HIV.

Prema navodim ove organizacije, mogućnost testiranja trebala bi biti raširenija i pristupačnije. „Testiranja bi se trebala nuditi ne samo u liječničkim ordinacijama i klinikama već i na mjestima gdje borave ove osobe. Isto vrijedi i za terapije.

Jednom riječju, osobe zaražene ovim virusom trebale bi imati mogućnosti na jednostavan način dobiti pomoć koja im je potrebna", kaže Weiler.

Problem s novim zarazama

„Broj smrtnih slučajeva usljed zaraze ovim virusom se uvelike smanjuje. Broj novih zaraza se međutim smanjuje manje nego što smo se nadali. Samim time se postavlja pitanje na koji način bismo mogli intenzivirati prevenciju. Polazimo od toga da je svaka druga infekcija povezana s jednom od spomenutih pet grupa. Samim time je od izuzetne važnosti pokazati smjernice prevencije kako bismo poboljšali mjere te time spriječili daljnje širenje zaraza pogotovo kod onih koji ne pripadaju spomenutim grupama", kaže Weiler.

Prema njegovim riječima, godine 2013. se broj onih koji primaju antiretroviralnu terapiju povećao za dva milijuna. „To je veliki skok. Diljem svijeta trenutno ovu terapiju prima oko 13 milijuna osoba. To je rekordna brojka i vrlo dobra vijest", zaključuje Weiler.

Piše: Gudrun Heise/Željka Telišman/DW
13.07.2014. 10:57:00
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh