Mozak je stvarno čudo prirode
Iako smo miljama daleko jedni od drugih, naša srca kucaju jednakom brzinom kada slušamo istu priču iz djetinjstva
Priče imaju snažnu ulogu u oblikovanju svijeta koji smo sami sebi stvorili, a pokazalo se da mogu i diktirati ritam našeg srca. Preliminarna studija koja proučava što se događa u našim tijelima dok obraćamo pažnju na priču otkrila je da nam srca počinju jednako, sinkronizirano kucati - iako smo miljama daleko jedni od drugih.
Neuroznanstvenica Pariškog instituta za mozak Pauline Pèrez i njeni kolege pratile su puls dobrovoljaca tijekom niza eksperimenata, koristeći elektrokardiogram.
Slušanje isječka priče "20 tisuća milja pod morem" u jednom od eksperimenata pokazalo je kako je došlo do sinkronizacije otkucaja srca svih koji su sudjelovali, prenosi Sciencealert.
>> Jeste li dosadni svojoj okolini? >>
Angažiranost i pažnja su ključne
No, ometanje koncentracije dobrovoljaca - tjerajući ih da broje unatrag ili izlaganje drugim zvukovima - umanjilo je sinkroniziranost i sposobnost prisjećanja na priču. Pokazalo se da je zadržavanje memorije u skladu sa svjesnom percepcijom, pa to sugerira da naše srce kuca u ritmu sa svjesnom obradom našeg uma, objašnjavaju znanstvenici.
"Ono što je važno je da slušatelj obraća pozornost na radnje u priči", kaže neuroznanstvenik Jacobo Sitt, neurolog spomenutog instituta. "Ne radi se o emocijama, već o angažiranosti i pažnji te razmišljanju o tome što će se sljedeće dogoditi. Vaše srce reagira na te signale iz mozga."
U posljednjem eksperimentu, istraživači su ovakav eksperiment testirali na 19 pacijenata bez svijesti, zajedno s 24 "prisutnih" dobrovoljaca. Samo su se otkucaji srca dvojice pacijenta sinkronizirali, a jedna se osoba probudila iz svijesti.
>> Poslušajte kakve gluposti ovaj čovjek priča u snu... >>
Osim promjena u tjelesnoj aktivnosti i drugih stresora, ritmovi našeg srca prirodno se mijenjaju cijelo vrijeme. To se pripisuje autonomnim procesima - automatskim, nesvjesnim dijelovima regulacije našeg tijela, ali ova studija pokazuje da i svjesni procesi igraju ulogu.
Pèrez i njen tim sumnjaju da pojedine riječi (kao i cjelokupno značenje pripovijesti i emocije koje nadahnjuju) pokreću sinkronicitet. No, upozoravaju da su svi eksperimenti rađeni na manjem broju ispitanika.
>> Zašto su bajke tako zanimljive znanosti? >>
"Neuroznanost se otvara u smislu razmišljanja o mozgu kao dijelu stvarnog anatomskog, fizičkog tijela", kaže. "Ovo istraživanje je korak u smjeru šireg sagledavanja veze mozga i tijela, u smislu načina na koji mozak utječe na tijelo", dodala je.
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
Novi komentar