Moć uistinu kvari ljude i opojna je kao kokain
Svima je poznato da moć mijenja ljude, i to na gore, a sve zbog prave psihofizičke ovisnosti
Poznata izjava Lorda Actona da "moć ima tendenciju da korumpira, a apsolutna moć korumpira apsolutno" dokazano je istinita, a njenu vjerodostojnost nisu potvrdili sociolozi, filozofi ili povjesničari, već psiholozi i neurolozi.
Naime, otkriveno je da osjećaj moći ima isti efekt na mozak kao i kokain tako što i kod muškaraca i kod žena pojačava lučenje testosterona i 3-androstendiona. To za posljedicu ima povećanje razine dopamina u dijelu mozga zaduženom za nagrade, a to može vrlo lako izazvati ovisnost.
Kokain djeluje na mozak na sličan način, a manifestacije variraju od povećane budnosti, samouvjerenosti, osjećaja zadovoljstva i euforije do tjeskobe, paranoje i nemirnosti. Moć, uz sve nabrojane indikacije i kontraindikacije uzimanja kokaina, izaziva još i aroganciju i nestrpljivost.
Pomoću ovog saznanja se lako može razumjeti ponašanje naših vrlih političara, ekscentričnih tajkuna i razno raznih "zvijezda".
Do zaključka se došlo promatrajući ponašanje primata, točnije pavijana. Naime, pavijani na dnu hijerarhije imaju nisku koncentraciju dopamina, a kako se penju na "socijalnoj" ljestvici tako raste razina dopamina.
"To ih čini agresivnijima i seksualno aktivnijima, a iste promjene se mogu vidjeti i kod ljudi kada dobiju moć. S druge strane, degradacija u hijerarhiji smanjuje razinu dopamina, povećava se stres i smanjuju se kognitivne funkcije", rekao je dr. Ian Robertson u svojem članku za Daily Telegraph.
Uočeno je da pojačano lučenje neuroprijenosnika dopamina čini ljude pametnijima jer stimulira rad čeonog režnja mozga.
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
Novi komentar