Jeste li stvarno spremni za brak?
Provjerite o čemu biste svakako trebali razmisliti prije nego se odlučite na zajednički život do kraja života.
Statistika pokazuje da se većina parova na brak ne odlučuje spontano, nego velikom koraku prethodi nekoliko zajednički provedenih godina, a ukoliko je moguće i život u dvoje. Ipak, bez obzira na to koliko dugo čekali do vjenčanja, garancije za uspjeh ne postoje.
Do neuspjeha najčešće dovode pogrešni motivi sklapanja braka te nespremnost partnera. Ako se odluka za brak donosi zbog straha od samoće ili pritisaka iz obitelji, bolje je ne srljati i još jednom promisliti cijelu situaciju.
„Ostavite si dovoljno vremena i ne dopustite da vašom odlukom upravljaju vanjski čimbenici. Odluku o braku potrebno je donijeti u dvoje, u miru, bez euforije", upozoravaju psiholozi.
Važno je pritom biti svjestan poznate formulacija "za dobra i loša vremenima", jer život je pun iznenađenja koja mogu biti i vrlo neugodna. Stoga brak mora biti dovoljno čvrst da prebroditi sve životne faze, a to je moguće samo ako ste potpuno sigurni da upravo s partnerom želite prolaziti i kroz loša razdoblja koja vas očekuju.
Psiholozi smatraju da broj prethodnih veza, njihova duljina i prikupljeno iskustvo, ne govore ništa o spremnosti pojedinca na brak: "Svaki čovjek pun je pluseva i minusa i njegov se karakter nakon vjenčanja ne mijenja. Nemojte nakon prvih bračnih svađa odmah pomišljati na rastavu nego prihvatite osobu sa svim manama i vrlinama."
Prije same odluke, dobro je razmisliti i o sljedećim pitanjima:1. Imate li i vlastiti život?
Lijepo je provoditi vrijeme zajedno, ali to s vremenom dovodi do navike i monotonije. Nastavite održavati vlastiti život, viđajte se i dalje sa svojim prijateljima i ne odustajte od stvari koje vas vesele. Ostavite si međusobno malo slobodnog prostora, jer ne morate baš sve raditi zajedno.
2. Dosada?
Kada imate osjećaj da potpuno poznajete partnera, vjerojatno si to samo umišljate ili jednostavno više niste zaljubljeni. Ako vas doista zanima, uvijek možete otkriti nešto novo na osobi s kojom provodite život te se međusobno iznenaditi malim sitnicama kako bi razbili svakodnevicu. Ne postoji ništa dosadnije u braku od beskrajne dosade.
3. Zajednički ciljevi?
Ne moraju vam svi ciljevi biti jednaki, ali nekoliko osnovnih životnih principa trebalo bi se, ako ništa drugo, barem kretati u istom smjeru. Otvoreno razgovarajte o svojim željama za budućnost, jer brakovi često propadaju zbog nedostatka zajedničke perspektive.
4. Planovi?
Od početka s partnerom podijelite svoje planove i zajednički odlučujte u kojem smjeru idete. Ako se želite odseliti izvan grada i imati petero djece, a vaš partner na to nije spreman, promislite odluku o zajedničkom životu. Brakovi u kojima veliki planovi jednog partnera ostaju neostvareni osuđeni su na propast.
5. Financije?
Iako nije romantično, vrijedi pravilo: čisti račun duga ljubav. Razgovarajte o svojim prioritetima vezanim za novac i pokušajte svotom kojom raspolažete izbalansirati međusobne želje. Ako stihijski trošite novac, svađe su neizbježne. Stoga se unaprijed dogovorite kako ćete okvirno rasporediti prihode za osnovne životne potrebe, dugoročna ulaganja poput mirovinskog osiguranja te izvanredne kupnje.
Novi komentar