Jesenska tuga jedna je od pet najčešćih
Jesenska tuga, prema nekim teorijama, dolazi zbog nedostatka serotonina, preciznije, njegovog pretvaranja u melatonin zbog manjka svjetla
Jesenska depresija nije rijetka pojava, a većina je ljudi povezuje s manjkom dnevnog svjetla, a i znanstveno je objašnjenje do sada bilo takvo - manjak svjetla pretvara serotonin u melatonin i postajemo umorni i pospani.
>> Ako vas lovi jesenska depresija, napravite ove stvari >>
No, u skandinavskim zemljama vrijeme ima puno snažniji utjecaj na ljude u ljetnim mjesecima, pokazala su znanstvena istraživanja, tako da je ta teorija o manjku svjetlosti pala u vodu.
Ipak, bez obzira na moguće uzroke, postoje neka razdoblja kad smo naročito tužni, a među njima je i jesenska tuga koja nastaje nakon naglog jesenskog zahlađenja kao posljedica razmišljanja o nedavnom toplom ljetu.
>> Zimska depresija - mit ili stvarnost? >>
Izdvaja se i tjedan nakon prelaska na zimsko računanje vremena koje je, u početku, pozitivna promjena, no kad ustanovimo da s posla dolazimo po mraku, i naše raspoloženje postaje turobnije.
Blagdanska depresija dolazi iza božićnih i novogodišnjih praznika koji su nam podigli raspoloženje, a povratak u radnu svakodnevnicu udara nas prilično snažno ravno u trbuh.
>> Hrana koja će vas izvući iz zimske depresije >>
Najtužniji dan u godini je treći ponedjeljak u siječnju, prema izračunu psihologa Cliffa Amalla, a to je rezultat propalih planova, novogodišnjih odluka od kojih smo odustali i dugovi zbog praznika.
Za kraj, početak proljeća je također depresivan jer nas prvi topli dani navedu na pomisao da je zima gotova, no kako nakon njih obično dolazi još hladnih i kišnih dana, raspoloženje nam ponovno tone.
Stoga, pripremite se za jesensku tugu, a ovdje je Hrana koja će vas učiniti sretnima!
Novi komentar