Izumljen čip koji dijagnosticira bolesti
Bolesti se mogu dijagnosticirati na vrlo malim uzorcima krvi, a što je još važnije - sve se obavlja vrlo brzo
Mnoge bolesti ubuduće će se moći dijagnosticirati malenim silikonskim čipom, kroz koji će se provući samo kap krvi. Novo je to otkriće znanstvenika iz IBM-ovih laboratorija u Zuerichu, prenosi BBC.
Dizajn novog čipa je jednostavan, zahtijeva malo krvi i radi mnogo brže od postojećih 'laboratorija na čipu'. Ova pametna spravica oslanja se na grupu molekula antitijela koje se spajaju na markere proteinskih molekula raznih bolesti u krvi.
Antitijela su kemijski spojena s molekulama koje emitiraju svjetlost specifične boje kad ih se osvijetli, ali samo kad su povezana s markerima bolesti.
Jedan od autora studije, dr. Luc Gervais kaže da su to vrlo kompleksni sustavi čime su i skuplji za proizvodnju.
Novi čip iskorištava tendenciju tekućine da se penje uskim kanalima, što je isti fenomen koji tjera vodu u spužvu koja se nalazi na mokroj površini.
Brzina kojom se krv tjera kroz čip kontrolira se dizajnom mikro-kanala koji su vrlo precizni. Čip se zatim zatvori posebnim polimerom na koji se antitijela lako vežu.
Različita antitijela mogu se smjestiti u različite kanale, čime se simultano mogu dijagnosticirati razne bolesti.
''Možete uzeti nekoliko mililitara krvi, poslati ih u laboratorij i dobiti rezultate za sat vremena'', kaže dr. Gervais.
Rezultati se mogu dobiti čak i s uzorkom od samo nekoliko mikrolitara krvi. Cijeli ovaj proces važan je jer ubrzava dijagnostiku, a liječnici mogu brzo informirati svoje pacijente i spasiti više života.
Novi komentar