Izbori u znaku izbjegličke krize
Cijela Njemačka napeto iščekuje rezultate ovih prvih pokrajinskih izbora nakon izbijanja izbjegličke krize. Jer reakcija birača je nepredvidiva kao nikada do sada, smatra Felix Steiner
Rijetko kada su pokrajinski izbori bili tako važni za saveznu razinu kao ovi koji se održavaju ove nedjelje (13.3.). Čak se i u inozemstvu želi znati: hoće li Kršćansko-demokratska unija (CDU) Angele Merkel na izborima biti kažnjena zbog otvaranja granica prije pola godine? I ako hoće - tko će profitirati od toga? Hoće li u Njemačkoj ubuduće postojati jedna jaka stranka koja je neprijateljski raspoložena prema strancima i EU-u? I što sve to znači za stabilnost savezne vlade? Hoće li kancelarka i u ponedjeljak biti još uvijek čvrsto na svom položaju?
Napetost je velika i zbog toga što se u odnosu na ove izbore praktički ništa ne može pouzdano prognozirati. Ni u jednoj saveznoj pokrajini nisu predvidivi jasni pobjednici - ni za vladajuće koalicije niti za poželjne kombinacije dosadašnje oporbe. I promjene u odnosu na posljednje izbore su djelomično ogromne. Volja njemačkih birača se mijenja.
AfD - stranka izbjegličke krize
Jedan od razloga za to je Alternativa za Njemačku (AfD). Ta stranka, koja je do ljeta bila zabavljena samo svojim internim borbama za vlast, sada se pozicionirala vrlo desno i zahvaljujući izbjegličkoj krizi pliva na valu uspjeha. Mada AfD-u nedostaju realistični politički koncepti - nezadovoljnici iz svih političkih tabora žele dati lekciju etabliranim strankama. Procjenjuje se da je takvih birača 10 posto, a na istoku Njemačke čak i do 20 posto. A možda će u nedjelju navečer takvih biti još više: jer birači koji daju svoj glas u znak prosvjeda često su u predizbornim anketama prevelike kukavice da bi priznali svoju namjeru.
Tako, primjerice, uopće nije predvidivo kome će biti od koristi proturječnosti ovoga tjedna: jednoj kancelarki koja je pravovremeno za izbore ostvarila cilj znatnog smanjenja broja izbjeglica koje dolaze u Njemačku - ali žali se zbog mjera kojima su drugi za nju obavili taj posao. Raduje li se masa Nijemaca u stvari zbog zatvaranja Balkanske rute ili više žali zbog bijednih slika iz Idomenija? Hoće li sada biti kažnjeni svi oni CDU-ovi kandidati koji su se proteklih tjedana suprotstavljali kancelarki? Ili će birači napustiti CDU zbog kursa Angele Merkel koji se više ne može logično shvatiti?Ali to nije jedini razlog zašto su sve prognoze na tako klimavim nogama. Naime, udio onih, koji u četvrtak još uvijek nisu znali koga će birati i hoće li uopće izaći na izbore, iznosio je posvuda više od trećine birača. Dakle, može se očekivati i poneko iznenađenje.
Sve je moguće
Zato je za CDU u nedjelju i dalje sve moguće: apsolutna katastrofa, ako izgubi tradicionalni status najjače stranke u pokrajinama Baden-Württemberg i Rheinland-Pfalz. A moguć je i potpuni uspjeh ako umjesto jednog ubuduće dobije predsjednike vlade u sve tri pokrajine. Samo tri stvari su neposredno uoči ovih izbora sigurne:
1. Što će biti manji odaziv na izbore to će biti bolji rezultat AfD-a. Jer, radikalni prosvjedni birači uvijek izlaze na birališta, za razliku od nezadovoljnih birača vjernih svojoj stranci.
2. Čak ako uspije dobiti i 25 posto glasova, AfD ni idućih tjedana neće imati utjecaja na Njemačku. Jer s njim nitko ne želi formirati vladu. I dobro je da je tako.
3. Angela Merkel će i krajem idućeg tjedna biti kancelarka. Naime, čak i ako CDU doživi veliki izborni poraz, ni u stranci niti u vladi za nju nema alternative koja bi iza sebe imala većinu. A ako Julia Klöckner izgubi u Rheinland-Pfalzu, CDU je čak siromašniji za još jednu buduću nadu.
Dakle, radujmo se napetoj večeri poslije izbora.
Novi komentar