« Život
objavljeno prije 1 mjesec i 3 dana
ZANIMLJIVO

Inercija spavanja: Što je i kako utječe na nas?

Radi se o prijelaznom stanju između sna i potpune budnosti, tijekom kojeg se kognitivne i motoričke sposobnosti privremeno smanjuju

Problematično...
Problematično... (Arhiva)
Više o

inercija spavanja

Inercija spavanja je pojam koji se odnosi na osjećaj pospanosti i dezorijentiranosti neposredno nakon buđenja. Radi se o prijelaznom stanju između sna i potpune budnosti, tijekom kojeg se kognitivne i motoričke sposobnosti privremeno smanjuju. Ova pojava može trajati od nekoliko minuta do pola sata ili dulje, ovisno o osobi i o specifičnim okolnostima buđenja.

Glavni uzrok inercije spavanja povezan je s načinom na koji izlazimo iz dubokih faza sna, poput REM faze ili dubokog sna (faza 3 NREM). Kada se probudimo iz ovih faza, mozak je još uvijek djelomično u "načinu rada" sna, što otežava trenutnu prilagodbu na budno stanje. Na primjer, buđenje tijekom dubokog sna izaziva znatno jači osjećaj inercije nego buđenje tijekom lakše faze sna, poput faze 1 ili 2.

Posljedice inercije spavanja uključuju smanjenje kognitivnih funkcija, poput otežanog donošenja odluka, smanjene koncentracije, te slabije motoričke koordinacije. Mnogima se događa da ujutro teško ustaju iz kreveta, osjećaju se tromo i nisu u stanju odmah obavljati složene zadatke. Ovaj fenomen može biti posebno problematičan kod osoba koje moraju odmah započeti s važnim aktivnostima, poput vozača ili zdravstvenih radnika, jer inercija može ozbiljno utjecati na sigurnost i učinkovitost.

Na inerciju spavanja utječu različiti čimbenici. Najvažniji je kvaliteta sna. Nepravilne navike spavanja, poput neredovitog odlaska na spavanje, nedovoljnog trajanja sna ili čestih noćnih buđenja, mogu pogoršati simptome inercije. Također, čimbenici poput dehidracije, stresa i okolišnih uvjeta (previše svjetla ili buke) mogu pridonijeti težem buđenju.

Kako bi se smanjila inercija spavanja, preporučuje se stvoriti zdrave navike spavanja: redovito vrijeme odlaska na spavanje i buđenja, izbjegavanje teških obroka i ekrana neposredno prije spavanja, te osiguravanje mirnog i ugodnog prostora za spavanje. Drugi učinkovit savjet je postepeno buđenje uz pomoć svjetlosnih budilica koje imitiraju izlazak sunca, jer pomažu tijelu da se prirodno prilagodi.

U konačnici, iako inercija spavanja može biti frustrirajuća, njezin utjecaj možemo značajno umanjiti uz nekoliko jednostavnih prilagodbi životnog stila.

19.10.2024. 20:01:00
    
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
  1. avatar
    armando
    20.10.2024. 09:47
    8 sati sna najvaznije
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh