« Zdravlje
objavljeno prije 12 godina i 4 mjeseca
ŠIBA IPAK NIJE IZ RAJA IZAŠLA

Fizičko kažnjavanje djeci ostavlja dugotrajne posljedice

Djeca koju se fizički kažnjava su agresivnija i pokazuju asocijalno ponašanje, javljaju se kognitivni problemi i razvojne poteškoće, sklonost depresiji i zloupotrebi droga

Fotografija vijesti
Više o

kažnjavanje djece

,

prava djeteta

,

roditelji i djeca

Roditelji koji fizički kažnjavaju svoju djecu mogu im time smanjiti kvocijent inteligencije i izazvati dugotrajne štete u razvoju, rezultat je velike studije provedene Kanadi, piše Hina.

Znanstvenici koji su proučili podatke iz 80 istraživanja provedenih u posljednjih 20 godina ističu da su zdravstveni aspekti problema fizičkog kažnjavanja djece bili uvelike zanemareni i zasjenjeni raspravama oko prava roditelja da sami odluče o načinu na koji će disciplinirati svoju djecu.

Brojni dokazi pokazuju koliku štetu fizičko kažnjavanje ostavlja na djetetu, kaže Joan Durant, profesorica na Sveučilištu u Manitobi koja je radila na istraživanju objavljenom u časopisu Canadian Medical Association Journal.

Istraživanja su do sada pokazala da su djeca koju se fizički kažnjava agresivnija i pokazuju asocijalno ponašanje, javljaju se kognitivni problemi i razvojne poteškoće, sklonost depresiji i zloupotrebi droga.

Posljednja istraživanja čak pokazuju da može smanjiti sivu moždanu masu u područjima mozga koja su bitna u testiranju inteligencije.

Mi pitanje fizičkog kažnjavanja još smatramo kontroverznim iako ne znam zašto jer rezultati istraživanja ne pokazuju ništa kontroverzno, kaže Durant dodajući da sva istraživanja o štetnosti fizičkog kažnjavanja ustrajno pokazuju iste rezultate.

Iako fizičko kažnjavanje nije tako rašireno kao što je bilo prije 20 godina mnogi se još uvijek drže prakse 'po turu' i smatraju zabranu ograničavanjem prava roditelja.

"Nema istraživanja koja pokazuju da postoji ikakva dugoročna korist od fizičkog kažnjavanja", ističe Durant.

Fizičko kažnjavanje djece do sada je zabranjeno u 32 zemlje.

08.02.2012. 12:41:00
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh