EU i SAD započinju nove trgovinske pregovore
Donald Trump započeo je trgovinski rat s Europom. Sada SAD i EU žele prevladati spor i strateški surađivati. Novo Vijeće za trgovinu i tehnologiju počelo je s radom ove srijede
Vijeće za trgovinu i tehnologiju (TTC), koje su osnovale Europska komisija i američka vlada nakon sastanka na vrhu u Bruxellesu u lipnju, sastat će se po prvi put ove srijede. Dva najveća demokratski upravljana gospodarstva u svijetu žele zajedno raditi u ovom vijeću kako bi postavili standarde, ojačali inovacije, investicije i trgovinu. Prošle godine njihov je opseg trgovinske razmjene iznosio 556 milijardi eura ili 42 posto svjetske trgovine.
Sastanak Vijeća za trgovinu i tehnologiju bio je nekoliko dana upitan jer se članica EU-a Francuska sa SAD-om sporila oko nabave podmornica. Međutim, američki predsjednik Biden i francuski predsjednik Macron uspjeli su otkloniti diplomatske iritacije i snažne sumnje u američku pouzdanost, barem u onoj mjeri da trgovinski pregovori mogu započeti.
Riješiti probleme iz Trumpovog mandata
Za dvoje europskih povjerenika, Margrethe Vestager (digitalizacija Europe) i Valdisa Dombrovskisa (gospodarstvo) razgovori su jednostavno previše važni da bi propali zbog spora između Pariza i Washingtona. "Imamo zajedničke demokratske vrijednosti i želimo ih pretočiti u konkretne mjere s obje strane Atlantika", izjavila je Margrethe Vestager još u lipnju. U usporedbi s destruktivnim godinama za vrijeme mandata predsjednika Trumpa ovo je veliki korak naprijed. Trump je 2017. godine prekinuo službene pregovore između EU-a i SAD-a o sveobuhvatnom sporazumu o slobodnoj trgovini i ulaganjima (TTIP), koji su trajali godinama.
Nema ugovora o slobodnoj trgovini
Diplomati EU-a koji su pripremili novu rundu razgovora inzistiraju na tome da se ne radi o nastavku pregovora o TTIP-u. Cilj nije formalni sporazum, navode diplomati. Ipak, treba riješiti trgovinske sukobe oko čelika, aluminija i carina koji su nastali za Trumpovog mandata. No problem neće biti riješen, vjeruje stručnjak za pitanja trgovine Peter Chase iz trusta mozgova njemačkog Marshall fonda u Bruxellesu. Američka vlada bi to mogla riješiti i bez novog vijeća. "Pravi problem je u tome što obje strane nemaju viziju o tome u kom smjeru treba ići. Zato će se ciljati na nešto što je manje od TTIP-a." Cilj prvog kruga razgovora, koji se sastoji od deset radnih skupina o temama poput umjetne inteligencije, digitalnih proizvodnih lanaca i opskrbe sirovinama, treba biti određivanje konkretnog plana, odnosno koji se rezultati i standardi i kada trebaju postići.
Demokracije bi trebale strateški surađivati
Američki državni tajnik Anthony Blinken postavio je ambiciozne ciljeve za Vijeće za trgovinu i tehnologiju. Namjera je također ojačati zapadne demokracije i njihova gospodarstva u odnosu prema autokracijama. U svom govoru u srpnju Blinken je pozvao demokracije da brane vodeće pozicije u digitalnim inovacijama, postave standarde za primjenu i regulaciju umjetne inteligencije te da jamče otvoren i siguran Internet. Naime, Kina i Rusija bi mogle koristiti nove tehnologije za hakerske napade i masovni nadzor.
Nestašica poluvodiča
Važan dio pregovora bit će onaj o proizvodnji poluvodiča. Danas se 80 do 90 posto uvozi iz Azije i trenutno iz različitih razloga vlada nestašica, tako da je proizvodnja automobila u Europi morala biti smanjena. „SAD i EU trebali bi razviti zajedničku strategiju za razvoj i proizvodnju računalnih čipova", rekao je povjerenik EU-a za industriju Thierry Breton na upit DW-a: "Stavit ćemo na stol što želimo. Oni će staviti na stol što oni žele. Tada ćemo vidjeti što ima smisla, posebno za Europu, naravno", kaže Breton. Međutim, SAD i EU također su konkurenti na svjetskom tržištu. I SAD i EU žele predstaviti svatko svoj "zakon o čipovima" koji bi trebao baš njihovom gospodarstvu osigurati pristup poluvodičima.
Sigurnost u fokusu
EU i SAD žele se dogovoriti o zajedničkim pravilima za strateški važna ulaganja iz Kine na njihovim tržištima. Preuzimanja tvrtki trebaju biti preispitana sa sigurnosnih aspekata. Bit će raspravljano o zajedničkom testiranju proizvoda koji bi se mogli koristiti kao oružje (dvostruka uporaba) i kontroli izvoza osjetljive visoke tehnologije. Osim toga, radne skupine se bave kontrolom i oporezivanjem velikih internetskih tvrtki, održivom opskrbom energijom i tehnologijama relevantnim za klimu. "Ako SAD i Europa doista iskoriste novo vijeće za stvaranje veze između nacionalne sigurnosti i gospodarske snage, tada se može pojaviti nešto važno. No, za to će trebati vremena", kaže Peter Chase iz njemačkog instituta German Marshall Fund u Bruxellesu.
Domaćini konferencije, američka ministrica gospodarstva Gina Raimondo i europska povjerenica za trgovinu Katherina Tai, su za mjesto održavanja odabrale Pittsburgh. Grad u američkoj državi Pennsylvania nekada je bio središte teške industrije, a danas je središte novih tehnologija i digitalne ekonomije.
Novi komentar