Ekstrakt tamarinda mogao bi obnoviti oštećene živce
Nemogućnost reparacije ili novog rasta stanica je posljedica toksične sredine koja se stvara nakon smrti stanica u području oštećenja
Sastojak iz drveta tamarinda mogao bi potaknuti obnavljanje oštećenih moždanih stanica i kičmene moždine što karakterizira bolesti poput Parkinsonove. Doktorand Andrew Rodda sa Sveučilišta Monash je u s kolegama istraživao xyloglucan, sastojak kojega ima u sjemenu tamarinda, te analizirao kako djeluje na životinje s oštećenim živcima. Derivat kojega je Rodda dobio iz xyloglucana može se injekcijom ubrizgati u oštećeno područje, naravno u tekućem obliku, nakon čega zbog djelovanja tjelesne temperature dolazi do formiranja mase koja podsjeća na gel. Ta gel masa djeluje kao potporna struktura kroz koju zdrave stanice mogu prolaziti i potencijalno se zakačiti za oštećena područja i obnoviti ih.
Do sada su se sva oštećenja živčanog sustava - od mozga do moždine - smatrala jednostavno nepopravljivima, stoji u službenom priopćenju s Monasha. Rodda je dodao kako je nemogućnost reparacije ili novog rasta stanica posljedica toksične sredine koja se stvara nakon smrti stanice. „Živčane stanice su vrlo osjetljive i mogu se razvijati samo u vrlo blagonaklonoj okolini", dodao je.
„Nakon ozljede, nove stanice ne mogu prodrijeti u prazan prostor koji ostaje iza masovnog odumiranja stanica. One se nagomilavaju na rubovima i stvaraju nepropusnu barijeru. Zbog toga je u središtu oštećenja lezija koja sadrži kemikalije koje ubijaju novorastuće živce", objasnio je Rodda. Novi sastojak, prema njegovim riječima, djeluje na načina da osigurava privremeno sklonište u kojem nove stanice mogu rasti i na kraju ući u leziju. Zanimljivo, prve stanice koje su ulazileu gel bili su astrociti, takozvane pomagačke stanice. Astrociti luče korisne kemikalije koje su vjerojatno pomogle u stvaranju sredine u kojoj delikatne živčane stanice mogu opstati.
Novi komentar