Ekološki gradovi - zelene vizije postaju stvarnost
GALERIJA - Stanovnici će se voziti superbrzim električnim javnim prijevozom
Zamislite gradove koje pokreću obnovljivi izvori energije, a smeća i automobila nema ni u tragovima. SAD, Kina i Ujedinjeni Arapski Emirati pokušavaju pronaći investitore upravo za takve eko-gradove kojih bi u budućnosti trebalo biti sve više i više.
Masdar i Treasure Island trebali bi biti prvi gradovi koji se u potpunosti oslanjaju na ekologiju i koji predstavljaju minimalan teret za okoliš. Umjesto automobilima stanovnici će se voziti superbrzim električnim javnim prijevozom, a solarne ćelije gradove će opskrbljivati potrebnom energijom.
Treasure Island - ekološki otok blaga
Ne radi se o mjestu radnje romana Roberta Louisa Stevensona nego o umjetnom otoku kod San Francisca koji je nastao 1939., a u Drugom svjetskom ratu je služio kao baza za američku vojsku. Na otoku se danas često snimaju filmovi (npr. Indiana Jones), a prema planovima iz 2005. otok bi se u budućnosti trebao pretvoriti u pravi ekološki raj.
Do 2020. bi na njemu, naime, trebalo nastati najveće američko ekološko naselje koje će zauzimati dvije trećine ukupne površine otoka. Konkretnih odluka o početku gradnje još nema, ali planovi postoje i traže se investitori.
Masdar - ekološka oaza u pustinji
Ujedinjeni Arapski Emirati svoje blagostanje mogu zahvaliti bogatim izvorima nafte, a u budućnosti regije mogli bi biti eko-gradovi. Pored Abu-Dhabija niknut će Masdar City u kojem će ključnu ulogu imati Sveučilište koje će se baviti ekološkim pitanjima i održivim razvojem. Prva faza gradnje je već završila, a nakon dodatnih šest do 2018. Masdar će biti spreman za naseljavanje.
Umjesto da raširi zgrade, što je čest primjer u zaljevskim zemljama koje imaju puno slobodnog prostora u pustinji, Masdar će biti znatno zbijeniji. Energija će se dobivati iz solarnih ćelija, od vjetra i kroz fotonaponske farme.
>>Masdar City, pustinjski eko-grad budućnosti
Dongtan - propali projekt
Kina se ubraja među najzagađenije zemlje svijeta, a kako bi se situacija barem donekle popravila u budućnosti vlasti razmišljaju o gradnji nekoliko eko-gradova. Međutim, prvi takav projekt, najavljivan 2005. godine u međuvremenu je propao - Dongtan danas služi kao upozorenje svima koji nepromišljeno upuštaju u ekološke projekte.
Prvi obrisi grada trebali su biti predstavljeni ove godine na međunarodnom sajmu Expo 2010. koji se održao u Šangaju, ali se krajem 2009. definitivno odustalo od granje nakon niza odgoda, odugovlačenja i problema.
>>U južnom Pacifiku niknut će prvi grad na umjetnim otocima
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
Novi komentar